Name : 3mm to 1/8" Tubing Adapter
Supplier : BULLET BLENDERS
Price :130
SKU : GEN8290905835
| Bulletblenders sonication use | Accessory |
| The use of this ultrasonic sonicator | Pressure Cell |
| Weight of the sonicator or reagent | 5 |
| Harmonized code of the instrument | 0000, 90, 9032 |
| Nature of the sonication instrument or reagent for cell lyzis | Adapter to connect 3mm stainless steel tubing to pressure injection cells |
| Unit of homogenizing sonnicator sold | each |
| Technical cell or tissue disruption | Bullet Blenders can use more than 50gr of cell quantities, Homogenisers of French press for e, Instread of using sonication with utrasonic disruption of cells or tissues, the bullet blender technique and bullet blender gold will use gentle and heat absent cell lysis, 000 psi! DNAse can be added to preserve DNA for degradation for Epigenetics applications or for PCR, Coli lysation are less performant than bullet blenders even with 2 passages at 15, Homogenisation and disruption can be achieved by the mechanical Bullet blenders in a simular way but with less heating as with sonicators for cellular disruption and lysis |
| Gene target | Tubing Adapter, 3mm 1/8" |
| Short name | Tubing Adapter, 3mm 1/8" |
| Alternative name | Tubing Adapter, 3mm to 1/8" |