Name : 5-HTR1A Antibody, ALEXA FLUOR 488
Supplier : BIOSS PRIMARY CONJUGATED ANTIBODIES
Price :332
SKU : GEN6485590888
| Long name | ALEXA FLUOR 488 Conjugated, 5-HTR1A Polyclonal Antibody |
| Also known as | Anti-5-HTR1A PAb ALEXA FLUOR 488 |
| Category | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugated with | 488, ALEXA FLUOR® |
| Host Organism | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen | 5-HTR1A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against 5-HTR1A |
| Modification | Unmodified |
| Modification Site | None |
| Clonality | Polyclonal |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Immunogen range | 300-345/422 |
| Subcellular location | Cytoplasm |
| Source | KLH conjugated synthetic peptide derived from rat 5-HTR1A |
| Gene ID Number | 24473 |
| Swiss Prot | P19327 |
| Tested applications | IF(IHC-P) |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200) |
| Crossreactivity | Mouse, Rat, Human |
| Cross-reactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Background of the antigen | Also functions as a receptor for various drugs and psychoactive substances, Beta-arrestin family members inhibit signaling via G proteins and mediate activation of alternative signaling pathways, Ligand binding causes a conformation change that triggers signaling via guanine nucleotide-binding proteins (G proteins) and modulates the activity of down-stream effectors, Plays a role in the regulation of 5-hydroxytryptamine release and in the regulation of dopamine and 5-hydroxytryptamine metabolism, Plays a role in the regulation of dopamine and 5-hydroxytryptamine levels in the brain, Plays a role in the response to anxiogenic stimuli, Signaling inhibits adenylate cyclase activity and activates a phosphatidylinositol-calcium second messenger system that regulates the release of Ca(2+) ions from intracellular stores, and thereby affects neural activity, mood and behavior, such as adenylate cyclase, G-protein coupled receptor for 5-hydroxytryptamine (serotonin) |
| Purification | Purified by Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Keep refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to one year, 09% sodium azide, Store this antibody in aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation emission | 499nm/519nm |
| Synonyms | 5-HT-1A, 5-HT1A, 5-hydroxytryptamine receptor 1A, Htr1a, RAT5HT1A, Serotonin receptor 1A, 5HT1A |
| Properties | ALEXA FLUOR they should be stored frozen at - 24°, Alexa Fluor 488 has the same range to that of fluorescein isothiocyanate (FITC), Also Alexa Fluor 488 is pH stable, As a result of this photo stability, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies, It is distinguished in the FL1 of a FACS-Calibur or FACScan, has a very high photo stability, it has turned into an antibody for fluorescent microscopy and FACS FLOW cytometry, yet the 5-HTR1A Antibody, C, C for long term storage and for short term at + 5°, For facs or microscopy Alexa 1 conjugate |
| Conjugation | Alexa Fluor |
| Gene target | 5-HTR1A |
| Short name | 5-HTR1A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Label | ALEXA FLUOR 488 |
| Alternative name | ALEXA FLUOR 488, 5-HTR1A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |