Name : AAT Antibody
Supplier : MBS MONO
Price :370
SKU : GEN9226502214
| Also known as | AAT |
| Other names | Alpha-1 protease inhibitor, Alpha-1-antiproteinase, Alpha-1-antitrypsin, SPAAT, Serpin A1Cleaved into the following chain:Short peptide from AAT, alpha-1 protease inhibitor, alpha-1-antiproteinase, alpha-1-antitrypsin, alpha-1-antitrypsin, alpha-1-antitrypsin null, antitrypsin), clade A, clade A (alpha-1 antiproteinase, member 1, member 1, protease inhibitor 1 (anti-elastase), serine (or cysteine) proteinase inhibitor, serpin A1, serpin peptidase inhibitor, alpha-1-antitrypsin |
| Category | Antibodies |
| Subcategory | Mnoclonal antibodies |
| Gene name | AAT |
| Gene name synonims | N/A |
| Other gene names | A1A, A1AT, AAT, AAT, PI, PI, PI1, PRO2275, SERPINA1, SPAAT, alpha1AT, SERPINA1 |
| Clonality | Monoclonal |
| Immunoglobulin isotype | N/A |
| Clone | 2B12 |
| Host organism | Mouse (Mus musculus) |
| Species reactivity | Due to limited knowledge and inability for testing each and every species, Mouse (Mus musculus), the reactivity of the antibody may extend to other species which are not listed hereby, Human (Homo sapiens) |
| Specificity and cross-reactivity | Since it is not possible to test each and every species our knowledge on the corss reactivity of the antibodies is limited, This particular antibody might cross react with speacies outside of the listed ones, N/A |
| Purification method | N/A |
| Form/Appearance | 03% sodium azide, Ascitic fluid containing 0 |
| Concentration | 1mg/0, 1ml |
| Storage and shipping | For long term storage, store the antibody should be stored at -20 degrees Celsius, Store the antibody at +4 degrees Celsius |
| Tested applications: | ELISA (EIA), Western Blot (WB) |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by MBS mono they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | AAT |
| Short name | AAT Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Alternative name | AAT (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 8941 |
| Gene | SERPINA1 |
| Long gene name | serpin family A member 1 |
| Synonyms gene | PI |
| Synonyms gene name | antitrypsin), antitrypsin), clade A (alpha-1 antiproteinase, clade A (alpha-1 antiproteinase, member 1 , member 1 serpin peptidase inhibitor, serine (or cysteine) proteinase inhibitor |
| Synonyms | AAT A1A PI1 alpha-1-antitrypsin A1AT alpha1AT |
| Synonyms name | alpha-1-antitrypsin , protease inhibitor 1 (anti-elastase) |
| Locus | 14q32, 13 |
| Discovery year | 1986-01-01 |
| GenBank acession | X01683 |
| Entrez gene record | 5265 |
| Pubmed identfication | 24172014 |
| RefSeq identity | NM_001002235 |
| Classification | Serpin peptidase inhibitors |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000150355 |