Name : ACTR1A Antibody, ALEXA FLUOR 647
Supplier : BIOSS PRIMARY CONJUGATED ANTIBODIES
Price :332
SKU : GEN9141492157
| Long name | ALEXA FLUOR 647 Conjugated, ACTR1A Polyclonal Antibody |
| Also known as | Anti-ACTR1A PAb ALEXA FLUOR 647 |
| Category | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugated with | 647, ALEXA FLUOR® |
| Host Organism | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen | ACTR1A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against ACTR1A |
| Modification | Unmodified |
| Modification Site | None |
| Clonality | Polyclonal |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Source | ±, ², -centractin), /Î, This antibody was obtained by immunization of the host with KLH conjugated synthetic peptide derived from human ACTR1A (Î |
| Gene ID Number | 10121 |
| Tested applications | IF(IHC-P) |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200) |
| Crossreactivity | Mouse, Rat, Human |
| Cross-reactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Background of the antigen | It is associated with the centrosome, Component of a multi-subunit complex involved in microtubule based vesicle motility |
| Purification | Purified by Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Keep refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to one year, 09% sodium azide, Store this antibody in aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation emission | 650nm/665nm |
| Synonyms | ARP1 Arp1A |
| Properties | ALEXA FLUOR made this Alexa Fluor 633 conjugate that can be used in multi-color flow cytometry with instruments equipped with a second red laser or red diode, ALEXA FLUOR they should be stored frozen at - 24°, Alexa Fluor 633 is a practical alternative to APC as well as Cy5, Bioss Primary Conjugated Antibodies, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies, It is detected in the FL4 detector of the core's upgraded 2-laser FACScans, Like other Alexa Fluor dyes, exhibits uncommon photo stability, making it an ideal choice for fluorescent microscopy, the ACTR1A Antibody, C, C for long term storage and for short term at + 5°, For facs or microscopy Alexa 1 conjugate |
| Conjugation | ALEXA FLUOR 647, Alexa Fluor |
| Gene target | ACTR1A |
| Short name | ACTR1A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Label | ALEXA FLUOR 647 |
| Alternative name | ALEXA FLUOR 647, ACTR1A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 167 |
| Gene | ACTR1A |
| Long gene name | ARP1 actin-related protein 1 homolog A, centractin alpha |
| Synonyms gene name | ARP1 (actin-related protein 1, yeast) homolog A (centractin alpha) |
| Locus | 10q24, 32 |
| Discovery year | 1999-05-17 |
| GenBank acession | X82206 |
| Entrez gene record | 10121 |
| Pubmed identfication | 1528266 |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000018956 |