Name : Adenovirus 5 E1A binding protein Antibody
Supplier : BIOSS PRIMARY UNCONJUGATED ANTIBODIES
Price :263
SKU : GEN1402359787
| Long name | Adenovirus 5 E1A binding protein Antibody |
| Also known as | Adenovirus 5 E1A binding protein Antibody |
| Category | Primary Antibodies |
| Conjugation | Unconjugated |
| Target Antigen | Adenovirus 5 E1A binding protein |
| Specificity | This is a highly specific antibody against Adenovirus 5 E1A binding protein |
| Modification(s) | None |
| Modification site(s) | Unmodified antibody |
| Clonality | Polyclonal antibody |
| Clone number | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Immunogen range | 540-570/602 |
| Subcellular location | Nucleus |
| Source | This antibody was obtained by immunization of the host with KLH conjugated synthetic peptide derived from human Adenovirus 5 E1A binding protein |
| Gene ID number | 10771 |
| Swiss Prot | Q15326 |
| Tested Applications | IF(IHC-P), IHC-P, WB |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200), IHC-P(1:100-500), WB(1:100-1000) |
| Cross reactivity | Mouse, Rat, Human |
| Cross reactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Background of the target antigen | Acts as a tumor-suppressor by repressing a transcriptional program essential for tumor cell growth, Colocalizes with highly expressed genes and functions as a transcription corepressor by modulating RNA polymerase II at the elongation stage, Does not bind other histone H3 subtypes (H3, 1 or H3, 2) (By similarity), 3 trimethylated at 'Lys-36' (H3, 3K36me3) and regulates RNA polymerase II elongation, Chromatin reader that specifically recognizes and binds histone H3 |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store at -20°, 09% sodium azide, C for up to 1 year, Keep the antibody in aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Synonym names | Adenovirus 5 E1A-binding protein, BRAM1, Bone morphogenetic protein receptor-associated molecule 1, MRD30, Protein BS69, ZMYND11, Zinc finger MYND domain-containing protein 11, BS69 |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Unconjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | Adenovirus 5 E1A binding protein |
| Short name | Adenovirus 5 E1A binding protein Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Alternative name | Adenovirus 5 E1A binding protein (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |