Name : Adenovirus 5 E1A binding protein Antibody, ALEXA FLUOR 488
Supplier : BIOSS PRIMARY CONJUGATED ANTIBODIES
Price :332
SKU : GEN5618000572
| Long name | ALEXA FLUOR 488 Conjugated, Adenovirus 5 E1A binding protein Antibody |
| Also known as | Anti-Adenovirus 5 E1A binding protein PAb ALEXA FLUOR 488 |
| Category | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugated with | 488, ALEXA FLUOR® |
| Host Organism | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen | Adenovirus 5 E1A binding protein |
| Specificity | This is a highly specific antibody against Adenovirus 5 E1A binding protein |
| Modification | Unmodified |
| Modification Site | None |
| Clonality | Polyclonal |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Immunogen range | 540-570/602 |
| Subcellular location | Nucleus |
| Source | This antibody was obtained by immunization of the host with KLH conjugated synthetic peptide derived from human Adenovirus 5 E1A binding protein |
| Gene ID Number | 10771 |
| Swiss Prot | Q15326 |
| Tested applications | IF(IHC-P) |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200) |
| Crossreactivity | Mouse, Rat, Human |
| Cross-reactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Background of the antigen | Acts as a tumor-suppressor by repressing a transcriptional program essential for tumor cell growth, Colocalizes with highly expressed genes and functions as a transcription corepressor by modulating RNA polymerase II at the elongation stage, Does not bind other histone H3 subtypes (H3, 1 or H3, 2) (By similarity), 3 trimethylated at 'Lys-36' (H3, 3K36me3) and regulates RNA polymerase II elongation, Chromatin reader that specifically recognizes and binds histone H3 |
| Purification | Purified by Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Keep refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to one year, 09% sodium azide, Store this antibody in aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation emission | 499nm/519nm |
| Synonyms | Adenovirus 5 E1A-binding protein, BRAM1, Bone morphogenetic protein receptor-associated molecule 1, MRD30, Protein BS69, ZMYND11, Zinc finger MYND domain-containing protein 11, BS69 |
| Properties | ALEXA FLUOR they should be stored frozen at - 24°, Alexa Fluor 488 has the same range to that of fluorescein isothiocyanate (FITC), Also Alexa Fluor 488 is pH stable, As a result of this photo stability, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies, It is distinguished in the FL1 of a FACS-Calibur or FACScan, has a very high photo stability, it has turned into an antibody for fluorescent microscopy and FACS FLOW cytometry, yet the Adenovirus 5 E1A binding protein Antibody, C, C for long term storage and for short term at + 5°, For facs or microscopy Alexa 1 conjugate |
| Conjugation | Alexa Fluor |
| Gene target | Adenovirus 5 E1A binding protein |
| Short name | Adenovirus 5 E1A binding protein Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Label | ALEXA FLUOR 488 |
| Alternative name | ALEXA FLUOR 488, Adenovirus 5 E1A binding protein (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |