Name : Adenovirus 5 E1A binding protein Antibody, Biotin Conjugated
Supplier : BIOSS PRIMARY CONJUGATED ANTIBODIES 1
Price :333
SKU : GEN2118492602
| Long name | Biotin Conjugated, Adenovirus 5 E1A binding protein Antibody |
| Category | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugation | Biotinylated |
| Host Organism | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen | Adenovirus 5 E1A binding protein |
| Specificity | This is a highly specific antibody against Adenovirus 5 E1A binding protein |
| Modification | Unmodified |
| Modification site | None |
| Clonality | Polyclonal |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Immunogen_range | 540-570/602 |
| Subcellular location | Nucleus |
| Source | KLH conjugated synthetic peptide derived from human Adenovirus 5 E1A binding protein |
| Gene ID number | 10771 |
| Swiss Prot | Q15326 |
| Tested applications | IHC-P, WB |
| Recommended dilutions | IHC-P(1:100-500), WB(1:100-1000) |
| Crossreactivity | Mouse, Rat, Human |
| Crossreactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Antigen background | Acts as a tumor-suppressor by repressing a transcriptional program essential for tumor cell growth, Colocalizes with highly expressed genes and functions as a transcription corepressor by modulating RNA polymerase II at the elongation stage, Does not bind other histone H3 subtypes (H3, 1 or H3, 2) (By similarity), 3 trimethylated at 'Lys-36' (H3, 3K36me3) and regulates RNA polymerase II elongation, Chromatin reader that specifically recognizes and binds histone H3 |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to 1 year, 09% sodium azide, Keep the antibody in an aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation Emission | N/A |
| Synonyms | Adenovirus 5 E1A-binding protein, BRAM1, Bone morphogenetic protein receptor-associated molecule 1, MRD30, Protein BS69, ZMYND11, Zinc finger MYND domain-containing protein 11, BS69 |
| Properties | Avidin and Streptavidin bind to the small biotin and are couple to HRP or AP for ELISA, Biotin conjugates can be detected by horseradish peroxidase, To break the streptavidin Biotin bond we suggest to use a 6 molar guanidine HCl solution with acidity of pH 1, alkaline phosphatase substrates or anti biotin conjugated antibodies, 6, C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | Adenovirus 5 E1A binding protein Conjugated |
| Short name | Conjugated, Adenovirus 5 E1A binding protein Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, antibody Conjugates, Antibody |
| Label | Biotin |
| Alternative name | biotinilated coupled, Adenovirus 5 E1A binding protein (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |