Name : Adenovirus 5 E1A binding protein Antibody, HRP Conjugated
Supplier : BIOSS PRIMARY CONJUGATED ANTIBODIES 1
Price :350
SKU : GEN5520613420
| Long name | HRP Conjugated, Adenovirus 5 E1A binding protein Antibody |
| Category | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugation | HRP Conjugated |
| Host Organism | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen | Adenovirus 5 E1A binding protein |
| Specificity | This is a highly specific antibody against Adenovirus 5 E1A binding protein |
| Modification | Unmodified |
| Modification site | None |
| Clonality | Polyclonal |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Immunogen_range | 540-570/602 |
| Subcellular location | Nucleus |
| Source | KLH conjugated synthetic peptide derived from human Adenovirus 5 E1A binding protein |
| Gene ID number | 10771 |
| Swiss Prot | Q15326 |
| Tested applications | IHC-P, WB |
| Recommended dilutions | IHC-P(1:100-500), WB(1:100-1000) |
| Crossreactivity | Mouse, Rat, Human |
| Crossreactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Antigen background | Acts as a tumor-suppressor by repressing a transcriptional program essential for tumor cell growth, Colocalizes with highly expressed genes and functions as a transcription corepressor by modulating RNA polymerase II at the elongation stage, Does not bind other histone H3 subtypes (H3, 1 or H3, 2) (By similarity), 3 trimethylated at 'Lys-36' (H3, 3K36me3) and regulates RNA polymerase II elongation, Chromatin reader that specifically recognizes and binds histone H3 |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to 1 year, 09% Gentamicin, Keep the antibody in an aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation Emission | N/A |
| Synonyms | Adenovirus 5 E1A-binding protein, BRAM1, Bone morphogenetic protein receptor-associated molecule 1, MRD30, Protein BS69, ZMYND11, Zinc finger MYND domain-containing protein 11, BS69 |
| Properties | Also monoclonal HRP conjugates are often used for Western Blot, HRP conjugates are often primary rabbit polyclonal antibodies couples to the , found in the roots of , (HRP), C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24°, enzyme , horseradish, horseradish peroxidase  |
| Gene target | Adenovirus 5 E1A binding protein Conjugated |
| Short name | Conjugated, Adenovirus 5 E1A binding protein Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, antibody Conjugates, Antibody |
| Label | HRP |
| Alternative name | horseradish peroxidase coupled, Adenovirus 5 E1A binding protein (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |