Name : anti-ADRA1A Antibody
Supplier : BLUEGEN ANTIBODIES
Price :465
SKU : GEN4238403953
| The antibodie's description | ADRA1A, ADRA1C antibody, Alpha 1A-adrenoceptor, Alpha 1A-adrenoreceptor, Alpha-1C adrenergic receptor, Alpha-adrenergic receptor 1c, anti-Alpha-1A adrenergic receptor |
| The antigen used | ADRA1A, ADRA1C antigen, Alpha 1A-adrenoceptor, Alpha 1A-adrenoreceptor, Alpha-1C adrenergic receptor, Alpha-adrenergic receptor 1c, epitope of the human Alpha-1A adrenergic receptor |
| Gene name | ADRA1A, ADRA1C, Alpha 1A-adrenoceptor, Alpha 1A-adrenoreceptor, Alpha-1C adrenergic receptor, Alpha-adrenergic receptor 1c, Alpha-1A adrenergic receptor |
| Reactivity | human |
| Research field | GPCR |
| Related products | ADRA1A rabbit polyclonal antibodies |
| Description | Freeze thaw will destroy a percentage in every cycle and should be avoided, C in a fridge short term in a concentrated dilution, This antibody needs to be stored at + 4° |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bluegen antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | ADRA1A |
| Short name | anti-ADRA1A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, antibody to, Antibody |
| Alternative name | antibody to-adrenoceptor a 1A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Alternative to gene target | ADRA1A and IDBG-13362 and ENSG00000120907 and 148, ADRA1A and IDBG-635639 and ENSBTAG00000031632 and 282134, ADRA1C and ADRA1L1 and ALPHA1AAR, Adra1a and IDBG-175481 and ENSMUSG00000045875 and 11549, GABAergic and biological process this GO :0032230 and positive regulation of synaptic transmission, GABAergic and biological process this GO :0035024 and negative regulation of Rho protein signal transduction and biological process this GO :0035265 and organ growth and biological process this GO :0035556 and intracellular signal transduction and biological process this GO :0042493 and response to drug and biological process this GO :0043410 and positive regulation of MAPK cascade and biological process this GO :0045760 and positive regulation of action potential and biological process this GO :0045907 and positive regulation of vasoconstriction and biological process this GO :0045987 and positive regulation of smooth muscle contraction and biological process this GO :0046982 and protein heterodimerization activity and molecular function this GO :0055117 and regulation of cardiac muscle contraction and biological process this GO :0060073 and micturition and biological process this GO :0060402 and calcium ion transport into cytosol and biological process this GO :0060452 and positive regulation of cardiac muscle contraction and biological process this GO :0070374 and positive regulation of ERK1 and ERK2 cascade and biological process this GO :0071875 and adrenergic receptor signaling pathway and biological process this GO :0090037 and positive regulation of protein kinase C signaling and biological process this GO :0097195 and pilomotor reflex and biological process, nuclei, protein heterodimerization activity, this GO :0001985 and negative regulation of heart rate involved in baroreceptor response to increased systemic arterial blood pressure and biological process this GO :0001994 and norepinephrine-epinephrine vasoconstriction involved in regulation of systemic arterial blood pressure and biological process this GO :0001996 and positive regulation of heart rate by epinephrine-norepinephrine and biological process this GO :0001997 and positive regulation of the force of heart contraction by epinephrine-norepinephrine and biological process this GO :0003084 and positive regulation of systemic arterial blood pressure and biological process this GO :0004930 and G-protein coupled receptor activity and molecular function this GO :0004937 and alpha1-adrenergic receptor activity and molecular function this GO :0005634 and nucleus and cellular component this GO :0005886 and plasma membrane and cellular component this GO :0005887 and integral component of plasma membrane and cellular component this GO :0006915 and apoptotic process and biological process this GO :0006939 and smooth muscle contraction and biological process this GO :0007165 and signal transduction and biological process this GO :0007186 and G-protein coupled receptor signaling pathway and biological process this GO :0007200 and phospholipase C-activating G-protein coupled receptor signaling pathway and biological process this GO :0007202 and activation of phospholipase C activity and biological process this GO :0007204 and positive regulation of cytosolic calcium ion concentration and biological process this GO :0007267 and cell-cell signaling and biological process this GO :0007512 and adult heart development and biological process this GO :0007568 and aging and biological process this GO :0008285 and negative regulation of cell proliferation and biological process this GO :0009725 and response to hormone and biological process this GO :0010460 and positive regulation of heart rate and biological process this GO :0016020 and membrane and cellular component this GO :0016021 and integral component of membrane and cellular component this GO :0016049 and cell growth and biological process this GO :0019229 and regulation of vasoconstriction and biological process this GO :0030018 and Z disc and cellular component this GO :0030315 and T-tubule and cellular component this GO :0031965 and nuclear membrane and cellular component this GO :0032229 and negative regulation of synaptic transmission, this GO :0004930: G-protein coupled receptor activity, this GO :0004930: G-protein coupled receptor activity and also this GO :0004937: alpha1-adrenergic receptor activity and also this GO :0046982: protein heterodimerization activity, this GO :0004937: alpha1-adrenergic receptor activity, this GO :0046982: protein heterodimerization activity, adrenoceptor alpha 1A |
| Identity | 277 |
| Gene | ADRA1A |
| Long gene name | adrenoceptor alpha 1A |
| Synonyms gene | ADRA1C |
| Synonyms gene name | adrenergic, alpha-1A-, receptor |
| Synonyms | ADRA1L1 |
| Locus | 8p21, 2 |
| Discovery year | 1991-08-19 |
| GenBank acession | L31774 |
| Entrez gene record | 148 |
| RefSeq identity | NM_033303 |
| Classification | Adrenoceptors |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000099459 |