Name : anti-APH1A Control Peptide Antibody
Supplier : ACR
Price :282
SKU : GEN3878454143
| Vial description | APH-1A, Aph-1 alphaSFresenilin-stabilization factor, CGI-78, aph-1, Gamma-secretase subunit APH-1A |
| Category | control peptide |
| Raised in | laboratory |
| Clone | 1 vial |
| Form | pure |
| Reactivity | not determined |
| Purity | purified |
| Molecular weight | in kDa |
| Source | mammalian |
| Activity | to be determined |
| Range | broad |
| Protein number | Q96BI3 |
| Application | not determined |
| Storage | Avoid freeze/thaw cycles, Upon delivery aliquot and store at -20°, C, C for one year, Shipped at 4° |
| Description | Freeze thaw will destroy a percentage in every cycle and should be avoided, C in a fridge short term in a concentrated dilution, This antibody needs to be stored at + 4° |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by acr they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | APH1A Peptide |
| Short name | anti-APH1A Control Peptide Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, antibody to, controls, Antibody |
| Alternative name | elegans) reference short protein sequence (Antibody to), antibody to-anterior pharynx defective 1 homolog A (C |
| Alternative technique | antibodies |
| Alternative to gene target | APH1A and IDBG-102071 and ENSG00000117362 and 51107, APH1A and IDBG-633431 and ENSBTAG00000021482 and 539247, Aph1a and IDBG-174034 and ENSMUSG00000015750 and 226548, Plasma membranes, elegans), protein binding, this GO :0001656 and metanephros development and biological process this GO :0004175 and endopeptidase activity and molecular function this GO :0005515 and protein binding and molecular function this GO :0005783 and endoplasmic reticulum and cellular component this GO :0005789 and endoplasmic reticulum membrane and cellular component this GO :0005794 and this GO lgi apparatus and cellular component this GO :0005886 and plasma membrane and cellular component this GO :0005887 and integral component of plasma membrane and cellular component this GO :0006509 and membrane protein ectodomain proteolysis and biological process this GO :0007219 and Notch signaling pathway and biological process this GO :0007220 and Notch receptor processing and biological process this GO :0016020 and membrane and cellular component this GO :0016021 and integral component of membrane and cellular component this GO :0016485 and protein processing and biological process this GO :0031293 and membrane protein intracellular domain proteolysis and biological process this GO :0032580 and this GO lgi cisterna membrane and cellular component this GO :0042987 and amyloid precursor protein catabolic process and biological process this GO :0043065 and positive regulation of apoptotic process and biological process this GO :0043085 and positive regulation of catalytic activity and biological process this GO :0048011 and neurotrophin TRK receptor signaling pathway and biological process this GO :0097190 and apoptotic signaling pathway and biological process, this GO :0004175: endopeptidase activity, this GO :0004175: endopeptidase activity and also this GO :0005515: protein binding, this GO :0005515: protein binding, anterior pharynx defective 1 homolog A (C |
| Identity | 29509 |
| Gene | APH1A |
| Long gene name | aph-1 homolog A, gamma-secretase subunit |
| Synonyms gene name | anterior pharynx defective 1 homolog A (C, elegans) APH1A gamma secretase subunit |
| Synonyms | APH-1A CGI-78 |
| Locus | 1q21, 2 |
| Discovery year | 2005-02-08 |
| GenBank acession | AF151835 |
| Entrez gene record | 51107 |
| Pubmed identfication | 10810093 12110170 |
| RefSeq identity | NM_016022 |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000012545 |