Name : Anti-AVPR1A Antibody
Supplier : ABBEX
Price :369
SKU : GEN2450929510
| Category | Primary Antibodies |
| Target | AVPR1A |
| Immunogen | See techfile |
| Clonality | Polyclonal |
| Raised in | Rabbit |
| Reactivity | Mouse, Rat, Human |
| Purification | Affinity purified |
| Applications | WB (for other see techfile or inquire) |
| Stock availability | Shipped within 5-10 working days |
| Storage conditions | Avoid repeated freeze/thaw cycles, Aliquot and store at -20 °, C |
| Warnings | This product is for research use only |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by abbex they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | AVPR1A |
| Short name | Anti-AVPR1A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Alternative name | antibody to-arginine vasopressin receptor 1A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Alternative to gene target | AVPR V1a and AVPR1 and V1aR, AVPR1A and IDBG-44561 and ENSG00000166148 and 552, AVPR1A and IDBG-634667 and ENSBTAG00000007175 and 538439, Avpr1a and IDBG-193300 and ENSMUSG00000020123 and 54140, Plasma membranes, V1A vasopressin receptor binding, this GO :0001992 and regulation of systemic arterial blood pressure by vasopressin and biological process this GO :0002125 and maternal aggressive behavior and biological process this GO :0003084 and positive regulation of systemic arterial blood pressure and biological process this GO :0004930 and G-protein coupled receptor activity and molecular function this GO :0005000 and vasopressin receptor activity and molecular function this GO :0005080 and protein kinase C binding and molecular function this GO :0005515 and protein binding and molecular function this GO :0005768 and endosome and cellular component this GO :0005886 and plasma membrane and cellular component this GO :0005887 and integral component of plasma membrane and cellular component this GO :0006091 and generation of precursor metabolites and energy and biological process this GO :0007186 and G-protein coupled receptor signaling pathway and biological process this GO :0007202 and activation of phospholipase C activity and biological process this GO :0007204 and positive regulation of cytosolic calcium ion concentration and biological process this GO :0007621 and negative regulation of female receptivity and biological process this GO :0007625 and grooming behavior and biological process this GO :0008015 and blood circulation and biological process this GO :0008284 and positive regulation of cell proliferation and biological process this GO :0010033 and response to organic substance and biological process this GO :0010035 and response to inorganic substance and biological process this GO :0010460 and positive regulation of heart rate and biological process this GO :0014049 and positive regulation of glutamate secretion and biological process this GO :0014902 and myotube differentiation and biological process this GO :0016021 and integral component of membrane and cellular component this GO :0017046 and peptide hormone binding and molecular function this GO :0019722 and calcium-mediated signaling and biological process this GO :0021537 and telencephalon development and biological process this GO :0030307 and positive regulation of cell growth and biological process this GO :0031394 and positive regulation of prostaglandin biosynthetic process and biological process this GO :0031410 and cytoplasmic vesicle and cellular component this GO :0031894 and V1A vasopressin receptor binding and molecular function this GO :0032849 and positive regulation of cellular pH reduction and biological process this GO :0035176 and social behavior and biological process this GO :0035815 and positive regulation of renal sodium excretion and biological process this GO :0042631 and cellular response to water deprivation and biological process this GO :0042711 and maternal behavior and biological process this GO :0042713 and sperm ejaculation and biological process this GO :0043084 and penile erection and biological process this GO :0045777 and positive regulation of blood pressure and biological process this GO :0045907 and positive regulation of vasoconstriction and biological process this GO :0051412 and response to corticosterone and biological process this GO :0051970 and negative regulation of transmission of nerve impulse and biological process, this GO :0004930: G-protein coupled receptor activity, this GO :0004930: G-protein coupled receptor activity and also this GO :0005000: vasopressin receptor activity and also this GO :0005080: protein kinase C binding and also this GO :0005515: protein binding and also this GO :0017046: peptide hormone binding and also this GO :0031894: V1A vasopressin receptor binding, this GO :0005000: vasopressin receptor activity, this GO :0005080: protein kinase C binding, this GO :0005515: protein binding, this GO :0017046: peptide hormone binding, this GO :0031894: V1A vasopressin receptor binding, arginine vasopressin receptor 1A |
| Identity | 895 |
| Gene | AVPR1A |
| Long gene name | arginine vasopressin receptor 1A |
| Synonyms gene | AVPR1 |
| Locus | 12q14, 2 |
| Discovery year | 1992-02-28 |
| GenBank acession | L25615 |
| Entrez gene record | 552 |
| Pubmed identfication | 8106369 |
| Classification | Arginine vasopressin and oxytocin receptors |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000169980 |