Name : anti-BMP8A Antibody
Supplier : BLUEGEN ANTIBODIES
Price :465
SKU : GEN9776592032
| The antibodie's description | BMP-8A antibody, anti- Bone morphogenetic protein 8A [Precursor] |
| The antigen used | BMP-8A antigen, epitope of the human Bone morphogenetic protein 8A [Precursor] |
| Gene name | BMP-8A, Bone morphogenetic protein 8A [Precursor] |
| Reactivity | human |
| Research field | Growth Factors |
| Related products | BMP8A rabbit polyclonal antibodies |
| Description | Freeze thaw will destroy a percentage in every cycle and should be avoided, C in a fridge short term in a concentrated dilution, This antibody needs to be stored at + 4° |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bluegen antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | BMP8A |
| Short name | anti-BMP8A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, antibody to, Antibody |
| Alternative name | antibody to-bone morphogenetic protein 8a (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Alternative to gene target | BMP8A and IDBG-96699 and ENSG00000183682 and 353500, Extracellular, growth factor activity, this GO :0001503 and ossification and biological process this GO :0002024 and diet induced thermogenesis and biological process this GO :0005125 and cytokine activity and molecular function this GO :0005615 and extracellular space and cellular component this GO :0008083 and growth factor activity and molecular function this GO :0030154 and cell differentiation and biological process this GO :0040007 and growth and biological process this GO :0046676 and negative regulation of insulin secretion and biological process this GO :0051216 and cartilage development and biological process this GO :2000505 and regulation of energy homeostasis and biological process, this GO :0005125: cytokine activity, this GO :0005125: cytokine activity and also this GO :0008083: growth factor activity, this GO :0008083: growth factor activity, bone morphogenetic protein 8a |
| Identity | 21650 |
| Gene | BMP8A |
| Long gene name | bone morphogenetic protein 8a |
| Locus | 1p34, 3 |
| Discovery year | 2003-10-17 |
| GenBank acession | AY303954 |
| Entrez gene record | 353500 |
| RefSeq identity | NM_181809 |
| Classification | Endogenous ligands Bone morphogenetic proteins |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000008394 |