Name : anti-CAF1A Antibody
Supplier : BLUEGEN ANTIBODIES
Price :465
SKU : GEN1989970951
| The antibodie's description | CAF-1 subunit A, CAF-I 150 kDa subunit, CAF-I p150, Chromatin assembly factor I p150 subunit, anti-Chromatin assembly factor 1 subunit A, hp150 antibody |
| The antigen used | CAF-1 subunit A, CAF-I 150 kDa subunit, CAF-I p150, Chromatin assembly factor I p150 subunit, mouse Chromatin assembly factor 1 subunit A, epitope of the human, hp150 antigen |
| Gene name | CAF-1 subunit A, CAF-I 150 kDa subunit, CAF-I p150, Chromatin assembly factor I p150 subunit, Chromatin assembly factor 1 subunit A, hp150 |
| Reactivity | mouse, human |
| Research field | Transcription |
| Related products | CAF1A rabbit polyclonal antibodies |
| Description | Freeze thaw will destroy a percentage in every cycle and should be avoided, C in a fridge short term in a concentrated dilution, This antibody needs to be stored at + 4° |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bluegen antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | CAF1A |
| Short name | anti-CAF1A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, antibody to, Antibody |
| Alternative name | antibody to-CAF1A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 1911 |
| Gene | CHAF1B |
| Long gene name | chromatin assembly factor 1 subunit B |
| Synonyms gene name | chromatin assembly factor 1, subunit B (p60) |
| Synonyms | CAF1P60 CAF-1 CAF1 CAF1A MPP7 MPHOSPH7 |
| Synonyms name | M-phase phosphoprotein 7 Chromatin assembly factor I, p60 subunit human chromatin assembly factor-I p60 subunit |
| Locus | 21q22, 12-q22, 13 |
| Discovery year | 1999-09-29 |
| GenBank acession | U20980 |
| Entrez gene record | 8208 |
| Pubmed identfication | 7600578 8792829 |
| RefSeq identity | NM_005441 |
| Classification | WD repeat domain containing |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000086606 |