Name : Anti- CLEC1A Antibody
Supplier : MBS POLYCLONALS
Price :348
SKU : GEN2876379654
| Long name | CLEC1A Antibody |
| Antigen | CLEC1A |
| Synonim names | MGC34328, CLEC1 |
| Other names | C-type lectin domain family 1, C-type lectin domain family 1 member A, C-type lectin domain family 1 member A, C-type lectin-like receptor 1, C-type lectin-like receptor-1, CLEC-1, member A, C-type lectin domain family 1 member A |
| Gene name | CLEC1A, CLEC1A |
| Gene synonims | CLEC-1, CLEC-1, CLEC1, CLEC1, CLEC1A, CLEC1A |
| Category | Antibodies |
| Clonality | Polyclonal Antibodies |
| Clone | Not applicable to Polyclonal Antibodies |
| Reacts with | Mouse (Mus musculus), Rat (Rattus norvegicus), Human (Homo sapiens) |
| Specificity | CLEC1A, This is an antibody designed to detect CLEC1A |
| Purification method | This antibody was purified via antigen affinity purification method |
| Form/Appearance | N/A |
| Concentration | Enquire us for detailed information on the concentration of this antibody |
| Storage, shipping and handling | Avoid cycles of freezing and thawing as they may denaturate the polypeptide chains of the antibody, Due to transportation or handling reasons, For longer periods of time we recommend keeping the vial frozen at -40 or -80, Upon receving, We recommend you to briefly cetrifuge the vial prior to use to gather the content on the bottom, freeze at -20, small amounts of the antibody might get caught on the lid or walls of the vial, The antibody is shipped at +4 degrees Celsius |
| Applications | EIA, ELI-Spot, IFA, Immunohistochemistry (IHC), Western Blot (WB), ELISA |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by MBS Polyclonals they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | CLEC1A |
| Short name | Anti- CLEC1A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Alternative name | Antibody to CLEC1A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 24355 |
| Gene | CLEC1A |
| Long gene name | C-type lectin domain family 1 member A |
| Synonyms gene name | C-type lectin domain family 1, member A |
| Synonyms | CLEC1 MGC34328 |
| Locus | 12p13, 2 |
| Discovery year | 2005-02-09 |
| GenBank acession | AY358587 |
| Entrez gene record | 51267 |
| Pubmed identfication | 10671229 11745369 |
| RefSeq identity | NM_016511 |
| Classification | C-type lectin domain family |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000168504 |