Name : Anti-CLEC4A Antibody
Supplier : ABBEX
Price :369
SKU : GEN7035184449
| Category | Primary Antibodies |
| Target | CLEC4A |
| Immunogen | See techfile |
| Clonality | Polyclonal |
| Raised in | Rabbit |
| Reactivity | Mouse, Rat, Human |
| Form | Unconjugated |
| Purification | Affinity purified |
| Applications | WB (for other see techfile or inquire) |
| Stock availability | Shipped within 5-10 working days |
| Storage conditions | Avoid repeated freeze/thaw cycles, Aliquot and store at -20 °, C |
| Warnings | This product is for research use only |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by abbex they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | CLEC4A |
| Short name | Anti-CLEC4A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Alternative name | member A (Antibody to), antibody to-C-classification lectin domain family 4 |
| Alternative technique | antibodies |
| Alternative to gene target | CLEC4A and IDBG-16844 and ENSG00000111729 and 50856, CLEC4A and IDBG-639821 and ENSBTAG00000038490 and 616674, Plasma membranes, carbohydrate binding, member A, this GO :0004888 and transmembrane signaling receptor activity and molecular function this GO :0005887 and integral component of plasma membrane and cellular component this GO :0007155 and cell adhesion and biological process this GO :0007166 and cell surface receptor signaling pathway and biological process this GO :0030246 and carbohydrate binding and molecular function this GO :0045087 and innate immune response and biological process, this GO :0004888: transmembrane signaling receptor activity, this GO :0004888: transmembrane signaling receptor activity and also this GO :0030246: carbohydrate binding, this GO :0030246: carbohydrate binding, C-type lectin domain family 4 |
| Identity | 13257 |
| Gene | CLEC4A |
| Long gene name | C-type lectin domain family 4 member A |
| Synonyms gene | CLECSF6 |
| Synonyms gene name | C-type (calcium dependent, carbohydrate-recognition domain) lectin, member A , superfamily member 6 C-type lectin domain family 4 |
| Synonyms | DCIR DDB27 CD367 |
| Locus | 12p13, 31 |
| Discovery year | 2001-02-01 |
| GenBank acession | AJ133532 |
| Entrez gene record | 50856 |
| Pubmed identfication | 10438934 |
| RefSeq identity | NM_194450 |
| Classification | CD molecules C-type lectin domain family |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000168571 |