Name : anti-CLEC7A / Dectin-1 (Center) Control Peptide Antibody
Supplier : ACR
Price :282
SKU : GEN9516447648
| Vial description | BGR, CLECSF12, DECTIN1, Beta-glucan receptor |
| Category | control peptide |
| Raised in | laboratory |
| Clone | 1 vial |
| Form | pure |
| Reactivity | not determined |
| Purity | purified |
| Molecular weight | in kDa |
| Source | mammalian |
| Activity | to be determined |
| Range | broad |
| Protein number | Q9BXN2 |
| Application | not determined |
| Storage | Avoid freeze/thaw cycles, Upon delivery aliquot and store at -20°, C, C for one year, Shipped at 4° |
| Description | Freeze thaw will destroy a percentage in every cycle and should be avoided, C in a fridge short term in a concentrated dilution, This antibody needs to be stored at + 4° |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by acr they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | CLEC7A / Dectin-1 (Center) Peptide |
| Short name | anti-CLEC7A / Dectin-1 (Center) Control Peptide Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, antibody to, controls, Antibody |
| Alternative name | member A / Dectin-1 (central) reference short protein sequence (Antibody to), antibody to-C-classification lectin domain family 7 |
| Alternative technique | antibodies |
| Alternative to gene target | BT, CLEC7A and IDBG-18428 and ENSG00000172243 and 64581, Clec7a and IDBG-256772 and ENSMUSG00000079293 and, Plasma membranes, member A, metal ion binding, recognition and biological process this GO :0006954 and inflammatory response and biological process this GO :0008037 and cell recognition and biological process this GO :0008329 and signaling pattern recognition receptor activity and molecular function this GO :0009756 and carbohydrate mediated signaling and biological process this GO :0016021 and integral component of membrane and cellular component this GO :0030246 and carbohydrate binding and molecular function this GO :0042110 and T cell activation and biological process this GO :0042287 and MHC protein binding and molecular function this GO :0042832 and defense response to protozoan and biological process this GO :0045087 and innate immune response and biological process this GO :0046872 and metal ion binding and molecular function, this GO :0005737 and cytoplasm and cellular component this GO :0006910 and pha this GO cytosis, this GO :0008329: signaling pattern recognition receptor activity, this GO :0008329: signaling pattern recognition receptor activity and also this GO :0030246: carbohydrate binding and also this GO :0042287: MHC protein binding and also this GO :0046872: metal ion binding, this GO :0030246: carbohydrate binding, this GO :0042287: MHC protein binding, this GO :0046872: metal ion binding, 49447 and IDBG-639566 and ENSBTAG00000014546 and 532865, C-type lectin domain family 7 |
| Identity | 14558 |
| Gene | CLEC7A |
| Long gene name | C-type lectin domain family 7 member A |
| Synonyms gene | CLECSF12 |
| Synonyms gene name | C-type (calcium dependent, carbohydrate-recognition domain) lectin, member A , superfamily member 12 C-type lectin domain family 7 |
| Synonyms | dectin-1 hDectin-1 CD369 SCARE2 |
| Locus | 12p13, 2 |
| Discovery year | 2001-02-01 |
| GenBank acession | AY009090 |
| Entrez gene record | 64581 |
| RefSeq identity | NM_197954 |
| Classification | CD molecules Scavenger receptors C-type lectin domain family |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000133597 |
| Locus Specific Databases | LRG_179 |