Name : Anti-CUL4A Antibody
Supplier : ABBEX
Price :311
SKU : GEN2866647269
| Category | Primary Antibodies |
| Target | CUL4A |
| Immunogen | See techfile |
| Clonality | Polyclonal |
| Raised in | Rabbit |
| Reactivity | Mouse, Rat, Human |
| Purification | Affinity purified |
| Applications | WB (for other see techfile or inquire) |
| Stock availability | Shipped within 5-10 working days |
| Storage conditions | Avoid repeated freeze/thaw cycles, Aliquot and store at -20 °, C |
| Warnings | This product is for research use only |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by abbex they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | CUL4A |
| Short name | Anti-CUL4A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Alternative name | antibody to-cullin 4A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Alternative to gene target | CUL4A and IDBG-52956 and ENSG00000139842 and 8451, CUL4A and IDBG-634341 and ENSBTAG00000020093 and 617935, Cul4a and IDBG-134595 and ENSMUSG00000031446 and 99375, multiple, this GO :0000082 and G1/S transition of mitotic cell cycle and biological process this GO :0005515 and protein binding and molecular function this GO :0006281 and DNA repair and biological process this GO :0006511 and ubiquitin-dependent protein catabolic process and biological process this GO :0007050 and cell cycle arrest and biological process this GO :0008284 and positive regulation of cell proliferation and biological process this GO :0008285 and negative regulation of cell proliferation and biological process this GO :0016032 and viral process and biological process this GO :0016567 and protein ubiquitination and biological process this GO :0030097 and hemopoiesis and biological process this GO :0030853 and negative regulation of granulocyte differentiation and biological process this GO :0031461 and cullin-RING ubiquitin ligase complex and cellular component this GO :0031464 and Cul4A-RING E3 ubiquitin ligase complex and cellular component this GO :0031625 and ubiquitin protein ligase binding and molecular function this GO :0035019 and somatic stem cell maintenance and biological process this GO :0043161 and proteasome-mediated ubiquitin-dependent protein catabolic process and biological process this GO :0051246 and regulation of protein metabolic process and biological process this GO :0080008 and Cul4-RING E3 ubiquitin ligase complex and cellular component this GO :0097193 and intrinsic apoptotic signaling pathway and biological process this GO :1900087 and positive regulation of G1/S transition of mitotic cell cycle and biological process this GO :2000001 and regulation of DNA damage checkpoint and biological process this GO :2000819 and regulation of nucleotide-excision repair and biological process, this GO :0005515: protein binding, this GO :0005515: protein binding and also this GO :0031625: ubiquitin protein ligase binding, this GO :0031625: ubiquitin protein ligase binding, ubiquitin protein ligase binding, cullin 4A |
| Identity | 2554 |
| Gene | CUL4A |
| Long gene name | cullin 4A |
| Locus | 13q34 |
| Discovery year | 1998-10-29 |
| GenBank acession | U58090 |
| Entrez gene record | 8451 |
| Pubmed identfication | 8681378 |
| RefSeq identity | NM_003589 |
| Classification | Cullins |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000017384 |