Name : anti-DCAF12 Control Peptide Antibody
Supplier : ACR
Price :282
SKU : GEN4032675941
| Vial description | TCC52, WDR40A, KIAA1892 |
| Category | control peptide |
| Raised in | laboratory |
| Clone | 1 vial |
| Form | pure |
| Reactivity | not determined |
| Purity | purified |
| Molecular weight | in kDa |
| Source | mammalian |
| Activity | to be determined |
| Range | broad |
| Protein number | Q5T6F0 |
| Application | not determined |
| Storage | Avoid freeze/thaw cycles, Upon delivery aliquot and store at -20°, C, C for one year, Shipped at 4° |
| Description | Freeze thaw will destroy a percentage in every cycle and should be avoided, C in a fridge short term in a concentrated dilution, This antibody needs to be stored at + 4° |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by acr they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | DCAF12 Peptide |
| Short name | anti-DCAF12 Control Peptide Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, antibody to, controls, Antibody |
| Alternative name | antibody to-DCAF12 reference short protein sequence (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 19911 |
| Gene | DCAF12 |
| Long gene name | DDB1 and CUL4 associated factor 12 |
| Synonyms gene | KIAA1892 WDR40A |
| Synonyms gene name | KIAA1892 WD repeat domain 40A |
| Synonyms | DKFZP434O125 MGC1058 CT102 TCC52 |
| Synonyms name | cancer/testis antigen 102 |
| Locus | 9p13, 3 |
| Discovery year | 2003-11-21 |
| GenBank acession | AB067479 |
| Entrez gene record | 25853 |
| Pubmed identfication | 11572484 9110174 16949367 |
| RefSeq identity | NM_015397 |
| Classification | DDB1 and CUL4 associated factors WD repeat domain containing |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000019806 |