Name : Anti- EFCAB4B Antibody
Supplier : MBS POLYCLONALS
Price :265
SKU : GEN7205522405
| Long name | EFCAB4B Antibody |
| Antigen | EFCAB4B |
| Synonim names | FLJ33046, FLJ33805, MGC4266, DKFZp686G13246 |
| Other names | CRAC channel regulator 2A, CRAC channel regulator 2A, CRAC regulator 2A, Ca2+ release-activated Ca2+ (CRAC) channel regulator 2A, Calcium release-activated calcium channel regulator 2A, Calcium release-activated channel regulator 2A, EF-hand calcium binding domain 4B, EF-hand calcium-binding domain-containing protein 4B, EF-hand calcium-binding domain-containing protein 4B, calcium release activated channel regulator 2A, calcium release-activated calcium channel regulator 2A, calcium release-activated channel regulator 2A, EF-hand calcium-binding domain-containing protein 4B isoform a |
| Gene name | EFCAB4B, EFCAB4B |
| Gene synonims | CRAC channel regulator 2A, CRACR2A, EFCAB4B, EFCAB4B, CRACR2A |
| Category | Antibodies |
| Clonality | Polyclonal Antibodies |
| Clone | Not applicable to Polyclonal Antibodies |
| Reacts with | Human (Homo sapiens) |
| Specificity | EFCAB4B, This is an antibody designed to detect EFCAB4B |
| Purification method | This antibody was purified via antigen affinity purification method |
| Form/Appearance | N/A |
| Concentration | Enquire us for detailed information on the concentration of this antibody |
| Storage, shipping and handling | Avoid cycles of freezing and thawing as they may denaturate the polypeptide chains of the antibody, Due to transportation or handling reasons, For longer periods of time we recommend keeping the vial frozen at -40 or -80, Upon receving, We recommend you to briefly cetrifuge the vial prior to use to gather the content on the bottom, freeze at -20, small amounts of the antibody might get caught on the lid or walls of the vial, The antibody is shipped at +4 degrees Celsius |
| Applications | EIA, ELI-Spot, IFA, Western Blot (WB), ELISA |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by MBS Polyclonals they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | EFCAB4B |
| Short name | Anti- EFCAB4B Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Alternative name | Antibody to EFCAB4B (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 28657 |
| Gene | CRACR2A |
| Long gene name | calcium release activated channel regulator 2A |
| Synonyms gene | EFCAB4B |
| Synonyms gene name | EF-hand calcium binding domain 4B |
| Synonyms | MGC4266 |
| Synonyms name | Ca2+ release-activated Ca2+ (CRAC) channel regulator 2A CRAC regulator 2A |
| Locus | 12p13, 32 |
| Discovery year | 2006-03-21 |
| GenBank acession | BC004524 |
| Entrez gene record | 84766 |
| Pubmed identfication | 20418871 |
| RefSeq identity | NM_032680 |
| Classification | EF-hand domain containing |