Name : anti-EIF2A / EIF2S1 Antibody
Supplier : ACR
Price :500
SKU : GEN6103950119
| Vial description | eIF-2-alpha, eIF-2A, eIF-2alpha, eIF2 alpha, EIF2-A |
| Category | primary antibody |
| Clonality | monoclonal |
| Raised in | Mouse |
| Clone | AT5E10 |
| Form | Purified |
| Reactivity | Human |
| Purity | purified |
| Molecular weight | in kDa |
| Source | mammalian |
| Activity | to be determined |
| Range | broad |
| Protein number | P05198 |
| Application | Western Blot, ELISA |
| Storage | Avoid freeze/thaw cycles, Upon delivery aliquot and store at -20°, C, C for one year, Shipped at 4° |
| Description | Freeze thaw will destroy a percentage in every cycle and should be avoided, C in a fridge short term in a concentrated dilution, This antibody needs to be stored at + 4° |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by acr they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | EIF2A / EIF2S1 |
| Short name | anti-EIF2A / EIF2S1 Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, antibody to, Antibody |
| Alternative name | antibody to-EIF2A / EIF2S1 (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 3265 |
| Gene | EIF2S1 |
| Long gene name | eukaryotic translation initiation factor 2 subunit alpha |
| Synonyms gene | EIF2 |
| Synonyms gene name | 35kD ) eukaryotic translation initiation factor 2, 35kDa , eukaryotic translation initiation factor 2, subunit 1 (alpha, subunit 1 alpha |
| Synonyms | EIF-2alpha EIF2A |
| Locus | 14q23, 3 |
| Discovery year | 1991-03-04 |
| GenBank acession | J02645 |
| Entrez gene record | 1965 |
| Pubmed identfication | 2948954 |
| RefSeq identity | NM_004094 |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000029800 |