Name : Anti-eIF3K (Polyclonal), ALEXA Fluor 594
Supplier : BIOSS POLYCLONAL ANTIBODIES
Price :489
SKU : GEN6967895741
| Type | Conjugated Primary Antibody |
| Conjugated with | 594, ALEXA FLUOR® |
| Host organism | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Protein/Peptide | e3K |
| Specificity | This antibody reacts specifically with eIF3K |
| Modification | No modification has been applied to this antibody |
| Modification site | None |
| Clonality | Polyclonal Antibody |
| Clone | Polyclonal Antibodies |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Subcellular locations | N/A |
| Antigen Source | KLH conjugated synthetic peptide derived from human eIF3K |
| Gene ID | N/A |
| Swiss Prot | N/A |
| Applications | IF(IHC-P) |
| Applications with corresponding dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200) |
| Cross reactive species | Mouse (Mus musculus), Rat (Rattus norvegicus), Human (Homo sapiens) |
| Cross Reactive Species details | However, note that due to limited knowledge it is impossible to predict with 100% guarantee that the antibody does not corss react with any other species, No significant cross reactivity has been observed for this antibody for the tested species |
| Background information | Muscle-specific gene M9 protein) is a widely expressed translation initiation factor that belongs to the eIF3 subunit K family, Translation initiation factor 3 (eIF3) is a multisubunit complex containing at least 12 subunits, a regulatory subunit of cyclin-dependent kinase 4 (Cdk4), and interacts with several other initiation factors to form the 40S initiation complex, and it is ubiquitously expressed in human tissues, and plants, eIF3 binds to the 40S ribosomal subunit, eIF3K is conserved among high eukaryotes, eIF3K is distributed both in nucleus and cytoplasm and colocalizes with cyclin D3, eIF3K is the smallest subunit of eIF3 and it interacts with several other subunits of eIF3 and the 40S ribosomal subunit, including mammals, insects, promotes the binding of methionyl-tRNAi and mRNA, eIF3K (Eukaryotic translation initiation factor 3 subunit K |
| Purification method | Purified by Protein A |
| Storage | 50% glycerol and 0, Store at 4°, 09% sodium azide, C for 12 months, Water buffered solution containing 100ug/ml BSA |
| Excitation emission | 590nm/617nm |
| Synonyms | eIF3k PRO1474 HSPC029 PTD001 PLAC-24 M9 ARG134 |
| Also known as | eIF3K Polyclonal Antibody |
| Other name | Anti-eIF3K Polyclonal |
| Advisory | For antibodies that are in liquid form or reconstituted lyophilized antibodies small amounts could become entrapped on the seal or the walls of the tube, Prior to use briefly centrifuge the vial to gather all the solution on the bottom, specificity and sensitivity, thus reducing its reactivity, Avoid freeze/thaw cycles as they may denaturate the polypeptide chains of the antibody |
| Properties | For facs or microscopy Alexa 1 conjugate |
| Conjugation | Alexa Fluor |
| Group | Polyclonals and antibodies |
| About | The advantage is that there are more epitopes available in a polyclonal antiserum to detect the proteins than in monoclonal sera, immunohistochemistry on frozen slices or parrafin fixed tissues, Polyclonals can be used for Western blot |
| Gene target | eIF3K |
| Short name | Anti-eIF3K (Polyclonal) Fluor 594 |
| Technique | Pabs are a collection of immunoglobulin , Polyclonal antibodies , each identifying a different , whereas , (pAbs) are mostly rabbit or goat , B cells, Polyclonal, antibodies , antigen, come from a single N cell lineage, epitope, molecules that react against a specific , monoclonal antibodies , that are secreted by different  |
| Label | ALEXA |
| Alternative name | ALEXA Fluor 594, antibody to-eIF3K (polyclonal) |
| Alternative technique | polyclonals |
| Identity | 24656 |
| Gene | EIF3K |
| Long gene name | eukaryotic translation initiation factor 3 subunit K |
| Synonyms gene | EIF3S12 |
| Synonyms gene name | eukaryotic translation initiation factor 3, subunit 12 eukaryotic translation initiation factor 3, subunit K |
| Locus | 19q13, 2 |
| Discovery year | 2005-01-10 |
| GenBank acession | AB019392 |
| Entrez gene record | 27335 |
| Pubmed identfication | 11042152 14519125 |
| RefSeq identity | NM_013234 |
| Classification | Eukaryotic translation initiation factor 3 |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000180865 |