Name : Anti- ELF2 Antibody
Supplier : MBS POLYCLONALS
Price :348
SKU : GEN5162414970
| Long name | ELF2 Antibody |
| Antigen | ELF2 |
| Synonim names | NERF, NERF-1A, NERF-1B, NERF-1a, NERF-2, EU32, b |
| Other names | E74-like factor 2, E74-like factor 2 (ets domain transcription factor), ELF2, ETS-related transcription factor Elf-2, ETS-related transcription factor Elf-2, New ETS-related factor, ets family transcription factor ELF2C, new Ets-related factor, ETS-related transcription factor Elf-2 isoform 5 |
| Gene name | ELF2, ELF2 |
| Gene synonims | ELF2, EU32, N/A, NERF, NERF-1A, NERF-1B, NERF-1a, NERF-2, ELF2, b |
| Category | Antibodies |
| Clonality | Polyclonal Antibodies |
| Clone | Not applicable to Polyclonal Antibodies |
| Reacts with | Mouse (Mus musculus), Rat (Rattus norvegicus), Human (Homo sapiens) |
| Specificity | ELF2, This is an antibody designed to detect ELF2 |
| Purification method | This antibody was purified via antigen affinity purification method |
| Form/Appearance | N/A |
| Concentration | Enquire us for detailed information on the concentration of this antibody |
| Storage, shipping and handling | Avoid cycles of freezing and thawing as they may denaturate the polypeptide chains of the antibody, Due to transportation or handling reasons, For longer periods of time we recommend keeping the vial frozen at -40 or -80, Upon receving, We recommend you to briefly cetrifuge the vial prior to use to gather the content on the bottom, freeze at -20, small amounts of the antibody might get caught on the lid or walls of the vial, The antibody is shipped at +4 degrees Celsius |
| Applications | EIA, ELI-Spot, IFA, Western Blot (WB), ELISA |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by MBS Polyclonals they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | ELF2 |
| Short name | Anti- ELF2 Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Alternative name | Antibody to ELF2 (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 3317 |
| Gene | ELF2 |
| Long gene name | E74 like ETS transcription factor 2 |
| Synonyms gene name | E74-like factor 2 (ets domain transcription factor) |
| Synonyms | EU32 NERF NERF-2 NERF-1A NERF-1B |
| Locus | 4q31, 1 |
| Discovery year | 1996-04-12 |
| GenBank acession | AF256222 |
| Entrez gene record | 1998 |
| Pubmed identfication | 8756667 |
| RefSeq identity | NM_006874 |
| Classification | ETS transcription factor family |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000133383 |