Name : Anti- FAM29A Antibody
Supplier : MBS POLYCLONALS
Price :348
SKU : GEN3626314257
| Long name | FAM29A Antibody |
| Antigen | FAM29A |
| Synonim names | MGC102696, MGC138798, MGC138799, RP11-296P7, 3, Dgt6 |
| Other names | HAUS augmin-like complex, HAUS augmin-like complex subunit 6, HAUS augmin-like complex subunit 6, N/A, dim gamma-tubulin homolog, family with sequence similarity 29, member A, partial, subunit 6, FAM29A protein |
| Gene name | FAM29A, FAM29A |
| Gene synonims | DGT6, Dgt6, FAM29A, FAM29A, HAUS6, KIAA1574, HAUS6 |
| Category | Antibodies |
| Clonality | Polyclonal Antibodies |
| Clone | Not applicable to Polyclonal Antibodies |
| Reacts with | Human (Homo sapiens) |
| Specificity | FAM29A, This is an antibody designed to detect FAM29A |
| Purification method | This antibody was purified via antigen affinity purification method |
| Form/Appearance | N/A |
| Concentration | Enquire us for detailed information on the concentration of this antibody |
| Storage, shipping and handling | Avoid cycles of freezing and thawing as they may denaturate the polypeptide chains of the antibody, Due to transportation or handling reasons, For longer periods of time we recommend keeping the vial frozen at -40 or -80, Upon receving, We recommend you to briefly cetrifuge the vial prior to use to gather the content on the bottom, freeze at -20, small amounts of the antibody might get caught on the lid or walls of the vial, The antibody is shipped at +4 degrees Celsius |
| Applications | EIA, ELI-Spot, IFA, Western Blot (WB), ELISA |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by MBS Polyclonals they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | FAM29A |
| Short name | Anti- FAM29A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Alternative name | Antibody to FAM29A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 25948 |
| Gene | HAUS6 |
| Long gene name | HAUS augmin like complex subunit 6 |
| Synonyms gene | FAM29A |
| Synonyms gene name | family with sequence similarity 29, member A |
| Synonyms | FLJ20060 KIAA1574 dgt6 |
| Locus | 9p22, 1 |
| Discovery year | 2004-01-06 |
| GenBank acession | AL832495 |
| Entrez gene record | 54801 |
| Pubmed identfication | 10997877 19427217 |
| RefSeq identity | NM_017645 |
| Classification | HAUS augmin like complex |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000019622 |