Name : Anti-FCGR1A Antibody
Supplier : ABBEX
Price :50
SKU : GEN8191976648
| Category | Primary Antibodies |
| Target | FCGR1A |
| Immunogen | See techfile |
| Clonality | Polyclonal |
| Raised in | Rabbit |
| Reactivity | Mouse, Rat, Human |
| Form | Unconjugated |
| Purification | Affinity purified |
| Applications | WB (for other see techfile or inquire) |
| Stock availability | Shipped within 5-10 working days |
| Storage conditions | Avoid repeated freeze/thaw cycles, Aliquot and store at -20 °, C |
| Warnings | This product is for research use only |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by abbex they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | FCGR1A |
| Short name | Anti-FCGR1A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Alternative name | high affinity Ia, receptor (CD64) (Antibody to), antibody to-fragment c fragment on Immunoglobulin G |
| Alternative technique | antibodies |
| Alternative to gene target | CD64 and CD64A and FCRI and IGFR1, FCGR1A and IDBG-101961 and ENSG00000150337 and 2209, IgG binding, Plasma membranes, TAP-dependent and biological process this GO :0005057 and receptor signaling protein activity and molecular function this GO :0005515 and protein binding and molecular function this GO :0005886 and plasma membrane and cellular component this GO :0006911 and pha this GO cytosis, engulfment and biological process this GO :0006955 and immune response and biological process this GO :0007165 and signal transduction and biological process this GO :0016021 and integral component of membrane and cellular component this GO :0019221 and cytokine-mediated signaling pathway and biological process this GO :0019864 and IgG binding and molecular function this GO :0030669 and clathrin-coated endocytic vesicle membrane and cellular component this GO :0031901 and early endosome membrane and cellular component this GO :0035556 and intracellular signal transduction and biological process this GO :0038096 and Fc-gamma receptor signaling pathway involved in pha this GO cytosis and biological process this GO :0042590 and antigen processing and presentation of exogenous peptide antigen via MHC class I and biological process this GO :0045087 and innate immune response and biological process this GO :0060333 and interferon-gamma-mediated signaling pathway and biological process, high affinity Ia, receptor (CD64), this GO :0002474 and antigen processing and presentation of peptide antigen via MHC class I and biological process this GO :0002479 and antigen processing and presentation of exogenous peptide antigen via MHC class I, this GO :0005057: receptor signaling protein activity, this GO :0005057: receptor signaling protein activity and also this GO :0005515: protein binding and also this GO :0019864: IgG binding, this GO :0005515: protein binding, this GO :0019864: IgG binding, Fc fragment of IgG |
| Identity | 3613 |
| Gene | FCGR1A |
| Long gene name | Fc fragment of IgG receptor Ia |
| Synonyms gene name | Fc fragment of IgG, high affinity Ia, high affinity Ia, receptor (CD64) , receptor for (CD64) Fc fragment of IgG |
| Synonyms | CD64 CD64A |
| Synonyms name | Fc gamma receptor Ia |
| Locus | 1q21, 2 |
| Discovery year | 1992-12-03 |
| GenBank acession | BC032634 |
| Entrez gene record | 2209 |
| Pubmed identfication | 8697799 9763663 |
| RefSeq identity | NM_000566 |
| Classification | CD molecules Immunoglobulin like domain containing |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000012089 |
| Locus Specific Databases | FCGR1Abase: Mutation registry for CD64 deficiency LRG_59 |