Name : Bovine Ig-like V-type domain-containing protein FAM187A (FAM187A)
Supplier : MBS RECOMBINANT PROTEINS
Price :2022
SKU : GEN4161972903
| Long name | Recombinant Bovine Ig-like V-type domain-containing protein FAM187A (FAM187A) |
| Alternative names | Ig-like V-type domain-containing protein ENSP00000329499 homolog, Ig-like V-type domain-containing protein ENSP00000329499 homolog<, Ig-like V-type domain-containing protein FAM187A, PREDICTED: Ig-like V-type domain-containing protein ENSP00000329499 homolog |
| Gene name | FAM187A |
| Other gene names | FAM187A, LOC614821 |
| General description | All of our recombinant proteins are manufactured in strictly controlled facilities and by using a well established technology which guarantees full batch-to-bact consistency and experiment reproducibility, The protein can be with or without a His-Tag or other tag in accordance to customer's request, Ig-like V-type domain-containing protein FAM187A (FAM187A) is a recombinant protein expressed in Baculovirus |
| Product category | Recombinant Proteins |
| Expression system | Baculovirus |
| Available also expressed in: | Baculovirus , Mammalian Cell, Yeast , E Coli |
| Purity | Greater than 90% (determined by SDS-PAGE) |
| Form | Lyophilized protein |
| Storage | Avoid cycles of freezing and thawing as they might denaturate the polypeptide chains, For extended periods of time it is recommended to keep the protein frozen at -40 or -80 degrees Celsius, This protein can be stored at -20 degrees Celsius |
| Applications | IFA, RIA, Western Blot, etc, This protein can be used as a positive control for applications such as ELISA |
| Gene target | Ig-like V domain protein FAM187A (FAM187A) |
| Short name | Ig-like V-type domain-containing protein FAM187A (FAM187A) |
| Species | Bos Taurus genes are available form the Bovine Genome database, Bovine |
| Alternative name | Bovine Ig-like V-classification domain-containing protein FAM187A (FAM187A) |
| Identity | 35153 |
| Gene | FAM187A |
| Long gene name | family with sequence similarity 187 member A |
| Synonyms gene name | family with sequence similarity 187, member A |
| Locus | 17q21, 31 |
| Discovery year | 2008-10-16 |
| Classification | V-set domain containing |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000154266 |