Name : Bovine Microtubule-associated proteins 1A/1B light chain 3B (MAP1LC3B)
Supplier : MBS RECOMBINANT PROTEINS
Price :1431
SKU : GEN7239604932
| Long name | Recombinant Bovine Microtubule-associated proteins 1A/1B light chain 3B (MAP1LC3B) |
| Alternative names | Autophagy-related protein LC3 B, Autophagy-related ubiquitin-like modifier LC3 B, MAP1 light chain 3-like protein 2, MAP1 light chain 3-like protein 2, MAP1A/1B light chain 3 B, MAP1A/MAP1B LC3 B, MAP1A/MAP1B LC3 B, MAP1A/MAP1B light chain 3 B, MAP1A/MAP1B light chain 3 B, Microtubule-associated protein 1 light chain 3 beta, Microtubule-associated proteins 1A/1B light chain 3B, autophagy-related protein LC3 B, autophagy-related ubiquitin-like modifier LC3 B, microtubule-associated protein 1 light chain 3 beta<, microtubule-associated proteins 1A/1B light chain 3B, microtubule-associated proteins 1A/1B light chain 3B |
| Gene name | MAP1LC3B |
| Other gene names | MAP1A/MAP1B LC3 B, MAP1ALC3, MAP1LC3, MAP1LC3B, MAP1LC3B |
| General description | All of our recombinant proteins are manufactured in strictly controlled facilities and by using a well established technology which guarantees full batch-to-bact consistency and experiment reproducibility, The protein can be with or without a His-Tag or other tag in accordance to customer's request, Microtubule-associated proteins 1A/1B light chain 3B(MAP1LC3B) is a recombinant protein expressed in Baculovirus |
| Product category | Recombinant Proteins |
| Expression system | Baculovirus |
| Available also expressed in: | Baculovirus , Mammalian Cell, Yeast , E Coli |
| Purity | Greater than 90% (determined by SDS-PAGE) |
| Form | Lyophilized protein |
| Storage | Avoid cycles of freezing and thawing as they might denaturate the polypeptide chains, For extended periods of time it is recommended to keep the protein frozen at -40 or -80 degrees Celsius, This protein can be stored at -20 degrees Celsius |
| Applications | IFA, RIA, Western Blot, etc, This protein can be used as a positive control for applications such as ELISA |
| Gene target | Microtubule-associated proteins 1A/1B light chain 3B (MAP1LC3B) |
| Short name | Microtubule-associated proteins 1A/1B light chain 3B (MAP1LC3B) |
| Technique | light |
| Species | Bos Taurus genes are available form the Bovine Genome database, Bovine |
| Alternative name | Bovine Microtubule-associated proteins 1A/1B light epitope 3B (MAP1LC3B) |
| Identity | 13352 |
| Gene | MAP1LC3B |
| Long gene name | microtubule associated protein 1 light chain 3 beta |
| Synonyms | ATG8F |
| Locus | 16q24, 2 |
| Discovery year | 2002-09-16 |
| GenBank acession | AF087871 |
| Entrez gene record | 81631 |
| Classification | Autophagy related |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000137654 |