Name : Bovine Protein FAM210A (FAM210A)
Supplier : MBS RECOMBINANT PROTEINS
Price :1752
SKU : GEN4416404651
| Long name | Recombinant Bovine Protein FAM210A (FAM210A) |
| Alternative names | Protein FAM210A, chromosome 24 open reading frame, human C18orf19<, protein FAM210A, uncharacterized protein C18orf19 homolog, protein FAM210A |
| Gene name | N/A |
| Other gene names | C18orf19, C24H18orf19, FAM210A, FAM210A |
| General description | All of our recombinant proteins are manufactured in strictly controlled facilities and by using a well established technology which guarantees full batch-to-bact consistency and experiment reproducibility, The protein can be with or without a His-Tag or other tag in accordance to customer's request, coli, Protein FAM210A (FAM210A) is a recombinant protein expressed in E |
| Product category | Recombinant Proteins |
| Expression system | coli, E |
| Available also expressed in: | Yeast, E Coli |
| Purity | Greater than 90% (determined by SDS-PAGE) |
| Form | We can custom produce according to your specifications, This item requires custom production and lead time is between 5-9 weeks |
| Storage | Avoid cycles of freezing and thawing as they might denaturate the polypeptide chains, For extended periods of time it is recommended to keep the protein frozen at -40 or -80 degrees Celsius, This protein can be stored at -20 degrees Celsius |
| Applications | IFA, RIA, Western Blot, etc, This protein can be used as a positive control for applications such as ELISA |
| Gene target | Protein FAM210A (FAM210A) |
| Short name | Protein FAM210A (FAM210A) |
| Species | Bos Taurus genes are available form the Bovine Genome database, Bovine |
| Alternative name | Bovine Protein FAM210A (FAM210A) |
| Identity | 28346 |
| Gene | FAM210A |
| Long gene name | family with sequence similarity 210 member A |
| Synonyms gene | C18orf19 |
| Synonyms gene name | chromosome 18 open reading frame 19 family with sequence similarity 210, member A |
| Synonyms | MGC24180 HsT2329 |
| Locus | 18p11, 21 |
| Discovery year | 2004-05-05 |
| GenBank acession | AK055618 |
| Entrez gene record | 125228 |
| Pubmed identfication | 14702039 |
| RefSeq identity | NM_152352 |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000131719 |