Name : Bovine Protein phosphatase 1K, mitochondrial (PPM1K)
Supplier : MBS RECOMBINANT PROTEINS
Price :1978
SKU : GEN6066687730
| Long name | mitochondrial (PPM1K), Recombinant Bovine Protein phosphatase 1K |
| Alternative names | 1K<, Mg2+/Mn2+ dependent, PP2C-kappa, PP2C-kappa, Protein phosphatase 1K, Protein phosphatase 2C isoform kappa, mitochondrial, mitochondrial, mitochondrial, protein phosphatase, protein phosphatase 1K, protein phosphatase 1K (PP2C domain containing), protein phosphatase 2C isoform kappa, protein phosphatase 1K |
| Gene name | PPM1K |
| Other gene names | PP2C-kappa, PPM1K, PPM1K |
| General description | All of our recombinant proteins are manufactured in strictly controlled facilities and by using a well established technology which guarantees full batch-to-bact consistency and experiment reproducibility, The protein can be with or without a His-Tag or other tag in accordance to customer's request, mitochondrial (PPM1K) is a recombinant protein expressed in Baculovirus , Protein phosphatase 1K |
| Product category | Recombinant Proteins |
| Expression system | Baculovirus |
| Available also expressed in: | Baculovirus , Mammalian Cell, Yeast , E Coli |
| Purity | Greater than 90% (determined by SDS-PAGE) |
| Form | Lyophilized protein |
| Storage | Avoid cycles of freezing and thawing as they might denaturate the polypeptide chains, For extended periods of time it is recommended to keep the protein frozen at -40 or -80 degrees Celsius, This protein can be stored at -20 degrees Celsius |
| Applications | IFA, RIA, Western Blot, etc, This protein can be used as a positive control for applications such as ELISA |
| Gene target | mitochondrial (PPM1K), Protein phosphatase 1K |
| Short name | mitochondrial (PPM1K), Protein phosphatase 1K |
| Species | Bos Taurus genes are available form the Bovine Genome database, Bovine |
| Alternative name | mitochondrial (PPM1K), Bovine Protein phosphatase 1K |
| Identity | 25415 |
| Gene | PPM1K |
| Long gene name | Mg2+/Mn2+ dependent 1K , protein phosphatase |
| Synonyms gene name | 1K , Mg2+/Mn2+ dependent, protein phosphatase 1K (PP2C domain containing) protein phosphatase |
| Synonyms | DKFZp761G058 PP2Ckappa hPTMP PP2Cm BDP |
| Synonyms name | PP2C-type mitochondrial phosphoprotein phosphatase protein phosphatase 2C kappa branched-chain &, #945, -ketoacid dehydrogenase phosphatase |
| Locus | 4q22, 1 |
| Discovery year | 2005-01-11 |
| GenBank acession | BC037552 |
| Entrez gene record | 152926 |
| Pubmed identfication | 22291014 |
| RefSeq identity | NM_152542 |
| Classification | Mg2+/Mn2+ dependent , Protein phosphatases |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000130952 |