Name : Bovine Structure-specific endonuclease subunit SLX1 (SLX1A)
Supplier : MBS RECOMBINANT PROTEINS
Price :1785
SKU : GEN2944706017
| Long name | Recombinant Bovine Structure-specific endonuclease subunit SLX1 (SLX1A) |
| Alternative names | GIY-YIG domain containing, GIY-YIG domain-containing protein 1, GIY-YIG domain-containing protein 1, Structure-specific endonuclease subunit SLX1, structure-specific endonuclease subunit SLX1, structure-specific endonuclease subunit SLX1 |
| Gene name | SLX1A |
| Other gene names | GIYD, GIYD1, SLX1A, SLX1A |
| General description | All of our recombinant proteins are manufactured in strictly controlled facilities and by using a well established technology which guarantees full batch-to-bact consistency and experiment reproducibility, The protein can be with or without a His-Tag or other tag in accordance to customer's request, Structure-specific endonuclease subunit SLX1 (SLX1A) is a recombinant protein expressed in Baculovirus |
| Product category | Recombinant Proteins |
| Expression system | Baculovirus |
| Available also expressed in: | Baculovirus , Mammalian Cell, Yeast , E Coli |
| Purity | Greater than 90% (determined by SDS-PAGE) |
| Form | Lyophilized protein |
| Storage | Avoid cycles of freezing and thawing as they might denaturate the polypeptide chains, For extended periods of time it is recommended to keep the protein frozen at -40 or -80 degrees Celsius, This protein can be stored at -20 degrees Celsius |
| Applications | IFA, RIA, Western Blot, etc, This protein can be used as a positive control for applications such as ELISA |
| Gene target | Structure-specific endonuclease subunit SLX1 (SLX1A) |
| Short name | Structure-specific endonuclease subunit SLX1 (SLX1A) |
| Species | Bos Taurus genes are available form the Bovine Genome database, Bovine |
| Alternative name | Bovine Structure-specific endonuclease functionnal sequence SLX1 (SLX1A) |
| Identity | 20922 |
| Gene | SLX1A |
| Long gene name | SLX1 homolog A, structure-specific endonuclease subunit |
| Synonyms gene | GIYD1 |
| Synonyms gene name | GIY-YIG domain containing 1 SLX1 structure-specific endonuclease subunit homolog A (S, cerevisiae) |
| Locus | 16p11, 2 |
| Discovery year | 2005-05-05 |
| Entrez gene record | 548593 |
| Pubmed identfication | 15358107 19595721 |
| RefSeq identity | NM_001014999 |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000176859 |