Name : Bovine Torsin-2A (TOR2A)
Supplier : MBS RECOMBINANT PROTEINS
Price :1857
SKU : GEN7286308703
| Long name | Recombinant Bovine Torsin-2A (TOR2A) |
| Alternative names | Torsin family 2 member A, Torsin family 2 member A, Torsin-2A, member A<, torsin family 2, torsin-2A, torsin-2A |
| Gene name | TOR2A |
| Other gene names | Prosalusin, TOR2A, Torsin-2A, TOR2A |
| General description | All of our recombinant proteins are manufactured in strictly controlled facilities and by using a well established technology which guarantees full batch-to-bact consistency and experiment reproducibility, The protein can be with or without a His-Tag or other tag in accordance to customer's request, Torsin-2A(TOR2A) is a recombinant protein expressed in Baculovirus |
| Product category | Recombinant Proteins |
| Expression system | Baculovirus |
| Available also expressed in: | Baculovirus , Mammalian Cell, Yeast , E Coli |
| Purity | Greater than 90% (determined by SDS-PAGE) |
| Form | Lyophilized protein |
| Storage | Avoid cycles of freezing and thawing as they might denaturate the polypeptide chains, For extended periods of time it is recommended to keep the protein frozen at -40 or -80 degrees Celsius, This protein can be stored at -20 degrees Celsius |
| Applications | IFA, RIA, Western Blot, etc, This protein can be used as a positive control for applications such as ELISA |
| Gene target | Torsin-2A (TOR2A) |
| Short name | Torsin-2A (TOR2A) |
| Species | Bos Taurus genes are available form the Bovine Genome database, Bovine |
| Alternative name | Bovine Torsin-2A (TOR2A) |
| Identity | 11996 |
| Gene | TOR2A |
| Long gene name | torsin family 2 member A |
| Synonyms gene name | member A , torsin family 2 |
| Synonyms | FLJ14771 TORP1 |
| Locus | 9q34, 11 |
| Discovery year | 2000-02-17 |
| GenBank acession | AA873275 |
| Entrez gene record | 27433 |
| Pubmed identfication | 10644435 |
| RefSeq identity | NM_130459 |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000020706 |