Name : Bovine Transmembrane protein 194A (TMEM194A)
Supplier : MBS RECOMBINANT PROTEINS
Price :2188
SKU : GEN5068543961
| Long name | Recombinant Bovine Transmembrane protein 194A (TMEM194A) |
| Alternative names | Transmembrane protein 194A, transmembrane protein 194A, transmembrane protein 194A |
| Gene name | N/A |
| Other gene names | TMEM194, TMEM194A, TMEM194A |
| General description | All of our recombinant proteins are manufactured in strictly controlled facilities and by using a well established technology which guarantees full batch-to-bact consistency and experiment reproducibility, The protein can be with or without a His-Tag or other tag in accordance to customer's request, coli, Transmembrane protein 194A (TMEM194A) is a recombinant protein expressed in E |
| Product category | Recombinant Proteins |
| Expression system | coli, E |
| Available also expressed in: | Yeast, E Coli |
| Purity | Greater than 90% (determined by SDS-PAGE) |
| Form | We can custom produce according to your specifications, This item requires custom production and lead time is between 5-9 weeks |
| Storage | Avoid cycles of freezing and thawing as they might denaturate the polypeptide chains, For extended periods of time it is recommended to keep the protein frozen at -40 or -80 degrees Celsius, This protein can be stored at -20 degrees Celsius |
| Applications | IFA, RIA, Western Blot, etc, This protein can be used as a positive control for applications such as ELISA |
| Gene target | Transmembrane protein 194A (TMEM194A) |
| Short name | Transmembrane protein 194A (TMEM194A) |
| Species | Bos Taurus genes are available form the Bovine Genome database, Bovine |
| Alternative name | Bovine Transmembrane protein 194A (TMEM194A) |
| Identity | 29001 |
| Gene | NEMP1 |
| Long gene name | nuclear envelope integral membrane protein 1 |
| Synonyms gene | TMEM194 TMEM194A |
| Synonyms gene name | transmembrane protein 194 transmembrane protein 194A |
| Synonyms | KIAA0286 |
| Locus | 12q13, 3 |
| Discovery year | 2007-11-15 |
| GenBank acession | AB006624 |
| Entrez gene record | 23306 |
| Pubmed identfication | 25946333 |
| RefSeq identity | NM_015257 |