Name : C8orf70 Antibody
Supplier : BIOSS PRIMARY UNCONJUGATED ANTIBODIES
Price :263
SKU : GEN5041983786
| Long name | C8orf70 Primary Polyclonal Antibody |
| Also known as | C8orf70 PAb |
| Category | Primary Antibodies |
| Conjugation | Unconjugated |
| Target Antigen | CGI62/C8orf70 |
| Specificity | This is a highly specific antibody against CGI62/C8orf70 |
| Modification(s) | None |
| Modification site(s) | Unmodified antibody |
| Clonality | Polyclonal antibody |
| Clone number | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Source | This antibody was obtained by immunization of the host with KLH conjugated synthetic peptide derived from human C8orf70 |
| Gene ID number | 4879 |
| Tested Applications | IF(IHC-P), IHC-P, WB |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200), IHC-P(1:100-500), WB(1:100-1000) |
| Cross reactivity | Mouse, Rat, Human |
| Cross reactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Background of the target antigen | Chromosome 8 is also associated with Pfeiffer syndrome, Portions of chromosome 8 have been linked to schizophrenia and bipolar disorder, The C8orf70 gene product has been provisionally designated C8orf70 pending further characterization, Translocation of portions of chromosome 8 with amplifications of the c-Myc gene are found in some leukemias and lymphomas, Trisomy 8, WRN is a DNA helicase encoded by chromosome 8 and shown defective in those with the early aging disorder Werner syndrome, also known as Warkany syndrome 2, and certain facial and developmental defects, and typically associated with a poor prognosis, chromosome 8 encodes about 800 genes, congenital hypothyroidism and Waardenburg syndrome, most often results in early miscarriage but is occasionally seen in a mosaic form in surviving patients who suffer to a varying degree from a number of symptoms including retarded mental and motor development, Made up of nearly 146 million bases |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store at -20°, 09% sodium azide, C for up to 1 year, Keep the antibody in aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Synonym names | CGI 62, CGI-62, Chromosome 8 open reading frame 70, F164A_HUMAN, Hypothetical protein C8orf70, Protein FAM164A, fam164a, family with sequence similarity 164, hypothetical protein LOC51101, member A, C8orf70 |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Unconjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | C8orf70 |
| Short name | C8orf70 Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Alternative name | C8orf70 (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 24277 |
| Gene | ZC2HC1A |
| Long gene name | zinc finger C2HC-type containing 1A |
| Synonyms gene | C8orf70 FAM164A |
| Synonyms gene name | chromosome 8 open reading frame 70 family with sequence similarity 164, member A |
| Synonyms | CGI-62 |
| Locus | 8q21, 13 |
| Discovery year | 2005-09-22 |
| Entrez gene record | 51101 |
| Pubmed identfication | 10810093 |
| RefSeq identity | NM_016010 |
| Classification | Zinc fingers C2HC-type |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000164619 |