Name : Canine adenovirus serotype 1 Early E2A DNA-binding protein (DBP)
Supplier : MBS RECOMBINANT PROTEINS
Price :2266
SKU : GEN8514189007
| Long name | Recombinant Canine adenovirus serotype 1 Early E2A DNA-binding protein (DBP) |
| Alternative names | Early E2A DNA-binding protein, Early E2A DNA-binding protein |
| Gene name | DBP |
| Other gene names | DBP |
| General description | All of our recombinant proteins are manufactured in strictly controlled facilities and by using a well established technology which guarantees full batch-to-bact consistency and experiment reproducibility, The protein can be with or without a His-Tag or other tag in accordance to customer's request, Early E2A DNA-binding protein(DBP) is a recombinant protein expressed in Baculovirus |
| Product category | Recombinant Proteins |
| Expression system | Baculovirus |
| Available also expressed in: | Baculovirus , Mammalian Cell, Yeast , E Coli |
| Purity | Greater than 90% (determined by SDS-PAGE) |
| Form | Lyophilized protein |
| Storage | Avoid cycles of freezing and thawing as they might denaturate the polypeptide chains, For extended periods of time it is recommended to keep the protein frozen at -40 or -80 degrees Celsius, This protein can be stored at -20 degrees Celsius |
| Applications | IFA, RIA, Western Blot, etc, This protein can be used as a positive control for applications such as ELISA |
| Gene target | adenovirus serotype 1 Early E2A DNA-binding protein (DBP) |
| Short name | adenovirus serotype 1 Early E2A DNA-binding protein (DBP) |
| Species | From Canis lupus or the domestic dog we know mostly the Beagle to be used in drug discovery experiments |
| Alternative name | canine adenovirus serotype 1 Early E2A Desoxyribonucleic acid-binding protein (DBP) |
| Identity | 2697 |
| Gene | DBP |
| Long gene name | D-box binding PAR bZIP transcription factor |
| Synonyms gene name | D site of albumin promoter (albumin D-box) binding protein |
| Synonyms | DABP |
| Locus | 19q13, 33 |
| Discovery year | 1991-11-27 |
| GenBank acession | U06936 |
| Entrez gene record | 1628 |
| Pubmed identfication | 1535333 7835883 |
| RefSeq identity | NM_001352 |
| Classification | PAR bZIP family |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000183319 |