Name : CD300A/C Antibody, HRP Conjugated
Supplier : BIOSS PRIMARY CONJUGATED ANTIBODIES 1
Price :350
SKU : GEN7336503692
| Long name | HRP Conjugated, CD300A/C Polyclonal Antibody |
| Category | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugation | HRP Conjugated |
| Host Organism | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen | CD300A/C |
| Specificity | This is a highly specific antibody against CD300A/C |
| Modification | Unmodified |
| Modification site | None |
| Clonality | Polyclonal |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Immunogen_range | 20-70/299 |
| Subcellular location | Extracellular |
| Source | KLH conjugated synthetic peptide derived from human CD300A |
| Gene ID number | 11314 |
| Swiss Prot | Q9UGN4 |
| Tested applications | IHC-P, WB |
| Recommended dilutions | IHC-P(1:100-500), WB(1:100-1000) |
| Crossreactivity | Human |
| Crossreactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Antigen background | and to the down-regulation of mast cell degranulation, Inhibitory receptor which may contribute to the down-regulation of cytolytic activity in natural killer (NK) cells |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to 1 year, 09% Gentamicin, Keep the antibody in an aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation Emission | N/A |
| Synonyms | Irp60 CMRF35H CMRF-35-H9 IRC1 IRC2 IGSF12 |
| Properties | Also monoclonal HRP conjugates are often used for Western Blot, HRP conjugates are often primary rabbit polyclonal antibodies couples to the , found in the roots of , (HRP), C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24°, enzyme , horseradish, horseradish peroxidase  |
| Gene target | CD300A/C Conjugated |
| Short name | Conjugated, CD300A/C Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, antibody Conjugates, Antibody |
| Label | HRP |
| Alternative name | horseradish peroxidase coupled, CD300a molecule/C (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Alternative to gene target | CD300A and IDBG-67271 and ENSG00000167851 and 11314, CLM-8 and CMRF-35-H9 and CMRF-35H and CMRF35-H and CMRF35-H9 and CMRF35H and CMRF35H9 and IGSF12 and IRC1 and IRC1/IRC2 and IRC2 and IRp60, Plasma membranes, engulfment and biological process this GO :0070062 and extracellular vesicular exosome and cellular component this GO :1902564 and negative regulation of neutrophil activation and biological process this GO :1902567 and negative regulation of eosinophil activation and biological process this GO :1902569 and negative regulation of activation of JAK2 kinase activity and biological process this GO :2000417 and negative regulation of eosinophil migration and biological process, signaling receptor activity, this GO :0001786 and phosphatidylserine binding and molecular function this GO :0002376 and immune system process and biological process this GO :0005515 and protein binding and molecular function this GO :0005886 and plasma membrane and cellular component this GO :0007155 and cell adhesion and biological process this GO :0007165 and signal transduction and biological process this GO :0008429 and phosphatidylethanolamine binding and molecular function this GO :0016020 and membrane and cellular component this GO :0016021 and integral component of membrane and cellular component this GO :0030889 and negative regulation of B cell proliferation and biological process this GO :0032516 and positive regulation of phosphoprotein phosphatase activity and biological process this GO :0033007 and negative regulation of mast cell activation involved in immune response and biological process this GO :0038023 and signaling receptor activity and molecular function this GO :0043305 and negative regulation of mast cell degranulation and biological process this GO :0043407 and negative regulation of MAP kinase activity and biological process this GO :0045087 and innate immune response and biological process this GO :0048147 and negative regulation of fibroblast proliferation and biological process this GO :0050856 and regulation of T cell receptor signaling pathway and biological process this GO :0050859 and negative regulation of B cell receptor signaling pathway and biological process this GO :0051134 and negative regulation of NK T cell activation and biological process this GO :0060101 and negative regulation of pha this GO cytosis, this GO :0001786: phosphatidylserine binding, this GO :0001786: phosphatidylserine binding and also this GO :0005515: protein binding and also this GO :0008429: phosphatidylethanolamine binding and also this GO :0038023: signaling receptor activity, this GO :0005515: protein binding, this GO :0008429: phosphatidylethanolamine binding, this GO :0038023: signaling receptor activity, CD300a molecule |
| Identity | 19319 |
| Gene | CD300A |
| Long gene name | CD300a molecule |
| Synonyms gene name | CD300a antigen |
| Locus | 17q25, 1 |
| Discovery year | 2005-02-08 |
| GenBank acession | BC032352 |
| Entrez gene record | 11314 |
| Pubmed identfication | 9701027 10746781 |
| RefSeq identity | NM_007261 |
| Classification | CD molecules V-set domain containing |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000067612 |