| Long name | CD79A Primary Polyclonal Antibody |
| Also known as | CD79A PAb |
| Category | Primary Antibodies |
| Conjugation | Unconjugated |
| Target Antigen | CD79A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against CD79A |
| Modification(s) | None |
| Modification site(s) | Unmodified antibody |
| Clonality | Polyclonal antibody |
| Clone number | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Immunogen range | 125-143/226 |
| Subcellular location | Extracellular |
| Source | This antibody was obtained by immunization of the host with KLH conjugated synthetic peptide derived from human CD79A |
| Gene ID number | 973 |
| Swiss Prot | P11912 |
| Tested Applications | WB |
| Recommended dilutions | WB(1:100-1000) |
| Cross reactivity | Mouse, Rat, Human |
| Cross reactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Background of the target antigen | Also interacts with and increases activity of some Src-family tyrosine kinases, Also required for BCR surface expression and for efficient differentiation of pro- and pre-B-cells, Binds to BLNK, Represses BCR signaling during development of immature B-cells, Stimulates SYK autophosphorylation and activation, bringing BLNK into proximity with SYK and allowing SYK to phosphorylate BLNK, trafficking to late endosomes and antigen presentation, Required in cooperation with CD79B for initiation of the signal transduction cascade activated by binding of antigen to the B-cell antigen receptor complex (BCR) which leads to internalization of the complex |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store at -20°, 09% sodium azide, C for up to 1 year, Keep the antibody in aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Synonym names | B-cell antigen receptor complex-associated protein alpha chain, CD79a, Ig-alpha, MB-1, MB-1 membrane glycoprotein, MB1, Membrane-bound immunoglobulin-associated protein, Surface IgM-associated protein, IGA |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Unconjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | CD79A |
| Short name | CD79A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Alternative name | immunoglobulin-associated alpha (Antibody to), CD79a molecule |
| Alternative technique | antibodies |
| Alternative to gene target | CD79A and IDBG-53375 and ENSG00000105369 and 973, CD79A and IDBG-638925 and ENSBTAG00000001882 and 281674, Cd79a and IDBG-155777 and ENSMUSG00000003379 and 12518, Cell surfaces, IGA and MB-1, immunoglobulin-associated alpha, protein binding, this GO :0004888 and transmembrane signaling receptor activity and molecular function this GO :0005515 and protein binding and molecular function this GO :0005771 and multivesicular body and cellular component this GO :0005886 and plasma membrane and cellular component this GO :0007166 and cell surface receptor signaling pathway and biological process this GO :0009897 and external side of plasma membrane and cellular component this GO :0016020 and membrane and cellular component this GO :0016021 and integral component of membrane and cellular component this GO :0019815 and B cell receptor complex and cellular component this GO :0030183 and B cell differentiation and biological process this GO :0042100 and B cell proliferation and biological process this GO :0042113 and B cell activation and biological process this GO :0045121 and membrane raft and cellular component this GO :0050853 and B cell receptor signaling pathway and biological process, this GO :0004888: transmembrane signaling receptor activity, this GO :0004888: transmembrane signaling receptor activity and also this GO :0005515: protein binding, this GO :0005515: protein binding, CD79a molecule |
| Identity | 1698 |
| Gene | CD79A |
| Long gene name | CD79a molecule |
| Synonyms gene | IGA |
| Synonyms gene name | CD79A antigen (immunoglobulin-associated alpha) CD79a molecule, immunoglobulin-associated alpha |
| Synonyms | MB-1 |
| Locus | 19q13, 2 |
| Discovery year | 1992-07-31 |
| GenBank acession | M80462 |
| Entrez gene record | 973 |
| Pubmed identfication | 1538135 |
| Classification | CD molecules V-set domain containing |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000182678 |
| Locus Specific Databases | CD79Abase: Mutation registry for Ig&, deficiency LRG_42 , #945 |