Name : Cdc14A Antibody
Supplier : BIOSS PRIMARY UNCONJUGATED ANTIBODIES
Price :263
SKU : GEN5538057710
| Long name | Cdc14A Primary Polyclonal Antibody |
| Also known as | Cdc14A PAb |
| Category | Primary Antibodies |
| Conjugation | Unconjugated |
| Target Antigen | Cdc14A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against Cdc14A |
| Modification(s) | None |
| Modification site(s) | Unmodified antibody |
| Clonality | Polyclonal antibody |
| Clone number | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Source | This antibody was obtained by immunization of the host with KLH conjugated synthetic peptide derived from human Cdc14A |
| Tested Applications | IF(IHC-P), IHC-P, WB |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200), IHC-P(1:100-500), WB(1:100-1000) |
| Cross reactivity | Mouse, Rat, Human |
| Cross reactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Background of the target antigen | Cdc14a dephosphorylates hCdh1 and activates APCCdh1, Cdc14a phosphatase plays a role in the regulation of the centrosome cycle, Deregulated human Cdc14a phosphatase disrupts centrosome separation and chromosome segregation, Human Cdc14a phosphatase is highly similar to Saccharomyces cerevisiae Cdc14 and is a member of the dual specificity protein Tyrosine phosphatase family, In addition, It interacts with and dephosphorylates tumor suppressor protein p53 and may regulate the function of p53, mitosis and cytokinesis, the Cdc14a phosphatase activates mitotic exit by dephosphorylation of specific cyclin-dependent kinase (Cdk) substrates and seems to be regulated by sequestration in the nucleolus until its release during mitosis, thereby influencing chromosome partitioning and genomic stability in human cells, In budding yeast |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store at -20°, 09% sodium azide, C for up to 1 year, Keep the antibody in aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Synonym names | CC14A_HUMAN, CDC10, CDC14 cell division cycle 14 homolog A, CDC14 homolog A, Cdc 14, Cdc 14A, Cdc 14A1, Cdc 14A2, Cdc14, Cdc14A1, Cdc14A2, Cell division cycle 14 homolog A, Dual specicity protein phosphatase CDC 14A, Dual specicity protein phosphatase CDC14A, hCDC14, CDC 10 |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Unconjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | Cdc14A |
| Short name | Cdc14A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Alternative name | Cdc14A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 1718 |
| Gene | CDC14A |
| Long gene name | cell division cycle 14A |
| Synonyms gene name | CDC10 (cell division cycle 10, S, cerevisiae, cerevisiae) , homolog) CDC14 cell division cycle 14 homolog A (S |
| Synonyms | Cdc14A1 Cdc14A2 cdc14 DFNB105 |
| Locus | 1p21, 2 |
| Discovery year | 1998-12-18 |
| GenBank acession | AF000367 |
| Entrez gene record | 8556 |
| Pubmed identfication | 9367992 10409437 27259055 |
| RefSeq identity | NM_033312 |
| Classification | CDC14 phosphatases |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000010987 |