Name : Cdc14A Antibody, ALEXA FLUOR 647
Supplier : BIOSS PRIMARY CONJUGATED ANTIBODIES
Price :332
SKU : GEN4658312779
| Long name | ALEXA FLUOR 647 Conjugated, Cdc14A Polyclonal Antibody |
| Also known as | Anti-Cdc14A PAb ALEXA FLUOR 647 |
| Category | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugated with | 647, ALEXA FLUOR® |
| Host Organism | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen | Cdc14A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against Cdc14A |
| Modification | Unmodified |
| Modification Site | None |
| Clonality | Polyclonal |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Source | This antibody was obtained by immunization of the host with KLH conjugated synthetic peptide derived from human Cdc14A |
| Tested applications | IF(IHC-P) |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200) |
| Crossreactivity | Mouse, Rat, Human |
| Cross-reactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Background of the antigen | Cdc14a dephosphorylates hCdh1 and activates APCCdh1, Cdc14a phosphatase plays a role in the regulation of the centrosome cycle, Deregulated human Cdc14a phosphatase disrupts centrosome separation and chromosome segregation, Human Cdc14a phosphatase is highly similar to Saccharomyces cerevisiae Cdc14 and is a member of the dual specificity protein Tyrosine phosphatase family, In addition, It interacts with and dephosphorylates tumor suppressor protein p53 and may regulate the function of p53, mitosis and cytokinesis, the Cdc14a phosphatase activates mitotic exit by dephosphorylation of specific cyclin-dependent kinase (Cdk) substrates and seems to be regulated by sequestration in the nucleolus until its release during mitosis, thereby influencing chromosome partitioning and genomic stability in human cells, In budding yeast |
| Purification | Purified by Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Keep refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to one year, 09% sodium azide, Store this antibody in aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation emission | 650nm/665nm |
| Synonyms | Cdc14A1 Cdc14A2 cdc14 DFNB105 |
| Properties | ALEXA FLUOR made this Alexa Fluor 633 conjugate that can be used in multi-color flow cytometry with instruments equipped with a second red laser or red diode, ALEXA FLUOR they should be stored frozen at - 24°, Alexa Fluor 633 is a practical alternative to APC as well as Cy5, Bioss Primary Conjugated Antibodies, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies, It is detected in the FL4 detector of the core's upgraded 2-laser FACScans, Like other Alexa Fluor dyes, exhibits uncommon photo stability, making it an ideal choice for fluorescent microscopy, the Cdc14A Antibody, C, C for long term storage and for short term at + 5°, For facs or microscopy Alexa 1 conjugate |
| Conjugation | ALEXA FLUOR 647, Alexa Fluor |
| Gene target | Cdc14A |
| Short name | Cdc14A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Label | ALEXA FLUOR 647 |
| Alternative name | ALEXA FLUOR 647, Cdc14A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 1718 |
| Gene | CDC14A |
| Long gene name | cell division cycle 14A |
| Synonyms gene name | CDC10 (cell division cycle 10, S, cerevisiae, cerevisiae) , homolog) CDC14 cell division cycle 14 homolog A (S |
| Locus | 1p21, 2 |
| Discovery year | 1998-12-18 |
| GenBank acession | AF000367 |
| Entrez gene record | 8556 |
| Pubmed identfication | 9367992 10409437 27259055 |
| RefSeq identity | NM_033312 |
| Classification | CDC14 phosphatases |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000010987 |