Name : Cdc14A Antibody, Cy7 Conjugated
Supplier : BIOSS PRIMARY CONJUGATED ANTIBODIES 1
Price :350
SKU : GEN9477400829
| Long name | Cy7 Conjugated, Cdc14A Polyclonal Antibody |
| Category | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugation | Cy7 |
| Host Organism | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen | Cdc14A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against Cdc14A |
| Modification | Unmodified |
| Modification site | None |
| Clonality | Polyclonal |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Source | KLH conjugated synthetic peptide derived from human Cdc14A |
| Tested applications | IF(IHC-P) |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200) |
| Crossreactivity | Mouse, Rat, Human |
| Crossreactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Antigen background | Cdc14a dephosphorylates hCdh1 and activates APCCdh1, Cdc14a phosphatase plays a role in the regulation of the centrosome cycle, Deregulated human Cdc14a phosphatase disrupts centrosome separation and chromosome segregation, Human Cdc14a phosphatase is highly similar to Saccharomyces cerevisiae Cdc14 and is a member of the dual specificity protein Tyrosine phosphatase family, In addition, It interacts with and dephosphorylates tumor suppressor protein p53 and may regulate the function of p53, mitosis and cytokinesis, the Cdc14a phosphatase activates mitotic exit by dephosphorylation of specific cyclin-dependent kinase (Cdk) substrates and seems to be regulated by sequestration in the nucleolus until its release during mitosis, thereby influencing chromosome partitioning and genomic stability in human cells, In budding yeast |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to 1 year, 09% sodium azide, Keep the antibody in an aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation Emission | 743nm/767nm |
| Synonyms | CC14A_HUMAN, CDC10, CDC14 cell division cycle 14 homolog A, CDC14 homolog A, Cdc 14, Cdc 14A, Cdc 14A1, Cdc 14A2, Cdc14, Cdc14A1, Cdc14A2, Cell division cycle 14 homolog A, Dual specicity protein phosphatase CDC 14A, Dual specicity protein phosphatase CDC14A, hCDC14, CDC 10 |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Conjugated | These antibodies are excite for emission at 650 nm and detected at a 676 nm wavelengths |
| Gene target | Cdc14A Conjugated |
| Short name | Conjugated, Cdc14A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, antibody Conjugates, Antibody |
| Label | Cy7 |
| Alternative name | cyanine 7 coupled, Cdc14A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |