Name : Cdc14A Antibody, FITC Conjugated
Supplier : BIOSS PRIMARY CONJUGATED ANTIBODIES 1
Price :333
SKU : GEN5298175364
| Long name | FITC Conjugated, Cdc14A Polyclonal Antibody |
| Category | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugation | Anti-FITC Antibody |
| Host Organism | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen | Cdc14A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against Cdc14A |
| Modification | Unmodified |
| Modification site | None |
| Clonality | Polyclonal |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Source | KLH conjugated synthetic peptide derived from human Cdc14A |
| Tested applications | IF(IHC-P) |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200) |
| Crossreactivity | Mouse, Rat, Human |
| Crossreactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Antigen background | Cdc14a dephosphorylates hCdh1 and activates APCCdh1, Cdc14a phosphatase plays a role in the regulation of the centrosome cycle, Deregulated human Cdc14a phosphatase disrupts centrosome separation and chromosome segregation, Human Cdc14a phosphatase is highly similar to Saccharomyces cerevisiae Cdc14 and is a member of the dual specificity protein Tyrosine phosphatase family, In addition, It interacts with and dephosphorylates tumor suppressor protein p53 and may regulate the function of p53, mitosis and cytokinesis, the Cdc14a phosphatase activates mitotic exit by dephosphorylation of specific cyclin-dependent kinase (Cdk) substrates and seems to be regulated by sequestration in the nucleolus until its release during mitosis, thereby influencing chromosome partitioning and genomic stability in human cells, In budding yeast |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to 1 year, 09% sodium azide, Keep the antibody in an aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation Emission | 494nm/518nm |
| Synonyms | CC14A_HUMAN, CDC10, CDC14 cell division cycle 14 homolog A, CDC14 homolog A, Cdc 14, Cdc 14A, Cdc 14A1, Cdc 14A2, Cdc14, Cdc14A1, Cdc14A2, Cell division cycle 14 homolog A, Dual specicity protein phosphatase CDC 14A, Dual specicity protein phosphatase CDC14A, hCDC14, CDC 10 |
| Properties | Bioss Primary Conjugated Antibodies FITC is highly sensitive to pH extremes, FITC has a green emission that's usually collected at 530 nanometers, FITC has a high quantum yield (efficiency of energy transfer from absorption to emission fluorescence) and approximately half of the absorbed photons are emitted as fluorescent light, For fluorescent microscopy applications, This Bioss Primary Conjugated Antibodies Fluorescein isothiocyanate (FITC) antibody is currently after some BD antibodies the most commonly used fluorescent dye for FACS, When excited at 488 nanometers, its photo bleaching effects are not observed due to a very brief interaction at the laser intercept, the 1 FITC is seldom used as it photo bleaches rather quickly though in flow cytometry applications, the FL1 detector of a FACSCalibur or FACScan, C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | Cdc14A Conjugated |
| Short name | FITC Conjugated, Cdc14A Antibody |
| Technique | Fluorescein, antibodies against human proteins, antibodies for, antibody Conjugates, Antibody |
| Label | FITC |
| Alternative name | fluorecein coupled, Cdc14A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |