Name : Cdc25A Antibody
Supplier : BIOSS PRIMARY UNCONJUGATED ANTIBODIES
Price :263
SKU : GEN6869949643
| Long name | Cdc25A Primary Polyclonal Antibody |
| Also known as | Cdc25A PAb |
| Category | Primary Antibodies |
| Conjugation | Unconjugated |
| Target Antigen | Cdc25A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against Cdc25A |
| Modification(s) | None |
| Modification site(s) | Unmodified antibody |
| Clonality | Polyclonal antibody |
| Clone number | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Source | synthetic peptide from human cdc25A conjugated to KLH |
| Gene ID number | 993 |
| Tested Applications | IF(IHC-P), IHC-P, WB |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200), IHC-P(1:100-500), WB(1:100-1000) |
| Cross reactivity | Mouse, Rat, Human |
| Cross reactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Background of the target antigen | CDC25A is an oncogene, CDC25A is required for progression from G1 to the S phase of the cell cycle, CDC25A is specifically degraded in response to DNA damage, It activates the cyclin-dependent kinase CDC2 by removing two phosphate groups, Two transcript variants encoding different isoforms have been found for this gene, [provided by RefSeq], although its exact role in oncogenesis has not been demonstrated, which prevents cells with chromosomal abnormalities from progressing through cell division, CDC25A is a member of the CDC25 family of phosphatases |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store at -20°, 09% sodium azide, C for up to 1 year, Keep the antibody in aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Synonym names | CDC25A2, Cell division cycle 25 homolog A S, Cell division cycle 25A, Cell division cycle 25A isoform a, Cell division cycle 25A isoform bv, D9Ertd393ev, Dual specicity phosphatase CDC25A, EC 3, M phase inducer phosphatase 1, MGC115549, pombe, 1, 3, 48, Cdc 25a |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Unconjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | Cdc25A |
| Short name | Cdc25A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Alternative name | Cdc25A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 1725 |
| Gene | CDC25A |
| Long gene name | cell division cycle 25A |
| Synonyms gene name | cell division cycle 25A cell division cycle 25 homolog A (S, cerevisiae) cell division cycle 25 homolog A (S, pombe) |
| Locus | 3p21, 31 |
| Discovery year | 1992-07-31 |
| GenBank acession | M81933 |
| Entrez gene record | 993 |
| Pubmed identfication | 1836978 |
| RefSeq identity | NM_001789 |
| Classification | Class III Cys-based CDC25 phosphatases |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000133535 |