Name : cdc25A (Ser293) Antibody, Cy3 Conjugated
Supplier : BIOSS PRIMARY CONJUGATED ANTIBODIES 1
Price :368
SKU : GEN5700292398
| Long name | Cy3 Conjugated, cdc25A (Ser293) Polyclonal Antibody |
| Category | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugation | cy3 conjugation kit |
| Host Organism | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen | cdc25A Ser293 |
| Specificity | This is a highly specific antibody against cdc25A Ser293 |
| Modification | Phosphorylation |
| Modification site | Ser293 |
| Clonality | Polyclonal |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Source | KLH conjugated synthetic phosphopeptide derived from human cdc25A around the phosphorylation site of Ser293 [RK(p-S)MS] |
| Gene ID number | 993 |
| Tested applications | IF(IHC-P) |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200) |
| Crossreactivity | Human |
| Crossreactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Antigen background | CDC25B, CDC25C is predominantly expressed in G2, The activity of cyclin dependent kinases is also regulated by the phosphorylation status, These three genes function at different phases of the cell cycle, Three CDC25 genes are present in human cells: CDC25A, Whereas CDC25A and CDC25B are expressed throughout the cell cycle, and CDC25C, which is controlled by the antagonistic action of Wee1 kinase and CDC25 phosphatases, with peak expression in G1 for CDC25A and in both G1 S phase and G2 for CDC25B, Cyclin dependent kinases are positively regulated by association with cyclins and negatively regulated by binding to inhibitory subunits |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to 1 year, 09% sodium azide, Keep the antibody in an aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation Emission | 512, 550nm/570, 615nm |
| Synonyms | CDC25A2, Cell division cycle 25 homolog A S, Cell division cycle 25A, Cell division cycle 25A isoform a, Cell division cycle 25A isoform bv D9Ertd393ev Dual specicity phosphatase CDC25A, EC 3, M phase inducer phosphatase 1, MGC115549, MPIP1_HUMAN, pombe, 1, 3, 48, Cdc 25a |
| Properties | 1 of the cdc25A (Ser293) Antibody, Conjugated can be used in flow cytometry but typically shows lower fluorescence intensity comparable to that of PE or APC, Cy3 antibodies are excited by the 488-nanometer wave of an argon laser and the 633-nanometer line of a helium-neon diode laser, This Bioss Primary Conjugated Antibodies antibody is well suited for fluorescent microscopy, C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | cdc25A (Ser293) Conjugated |
| Short name | Conjugated, cdc25A (Ser293) Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, antibody Conjugates, Antibody |
| Label | Cy3 |
| Alternative name | cyanine 3 coupled, cdc25A (Ser293) (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |