Name : CLNS1A Antibody, ALEXA FLUOR 350
Supplier : BIOSS PRIMARY CONJUGATED ANTIBODIES
Price :332
SKU : GEN3846371543
| Long name | ALEXA FLUOR 350 Conjugated, CLNS1A Polyclonal Antibody |
| Also known as | Anti-CLNS1A PAb ALEXA FLUOR 350 |
| Category | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugated with | 350, ALEXA FLUOR® |
| Host Organism | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen | CLNS1A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against CLNS1A |
| Modification | Unmodified |
| Modification Site | None |
| Clonality | Polyclonal |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Source | This antibody was obtained by immunization of the host with KLH conjugated synthetic peptide derived from human CLNS1A/pICln |
| Gene ID Number | 1207 |
| Tested applications | IF(IHC-P) |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200) |
| Crossreactivity | Mouse, Rat, Human |
| Cross-reactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Background of the antigen | JBP1), PRMT5 binds the Sm proteins via their arginine- and glycine-rich (RG) domains, The gene encoding human pICln maps to chromosome 11q14, This process is mediated by the survival of motor neuron (SMN) protein, a complex comprised of the type II methyltransferase PRMT5 (also designated Jak-binding protein 1, and is enhanced by modification of specific arginine residues in the Sm proteins to symmetrical dimethylarginines (sDMAs), and may play a role as a swelling-activated anion channel or a channel regulator in addition to its function in the methylosome, and two novel factors, pICln, pICln also acts as an inhibitor of SnRNP assembly by preventing specific interactions between Sm proteins required for the formation of the Sm core, pICln is a highly conserved, sDMA modification of Sm proteins is catalyzed by the methylosome, ubiquitously expressed protein that localizes primarily to the cytoplasm, while pICln binds the Sm domains, 1, The formation of the spliceosome includes the assembly of Sm proteins in an ordered manner onto snRNAs |
| Purification | Purified by Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Keep refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to one year, 09% sodium azide, Store this antibody in aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation emission | 343nm/442nm |
| Synonyms | ICln |
| Properties | ALEXA FLUOR they should be stored frozen at - 24°, Alexa Fluor 350 conjugates can be used in multi-color flow cytometry with FACS's equipped with a second red laser or red diode, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies, C, C for long term storage and for short term at + 5°, For facs or microscopy Alexa 1 conjugate |
| Conjugation | ALEXA FLUOR 350, Alexa Fluor |
| Gene target | CLNS1A |
| Short name | CLNS1A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Label | ALEXA FLUOR 350 |
| Alternative name | ALEXA FLUOR 350, CLNS1A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 2080 |
| Gene | CLNS1A |
| Long gene name | chloride nucleotide-sensitive channel 1A |
| Synonyms gene | CLCI |
| Synonyms gene name | 1A , chloride channel, nucleotide-sensitive |
| Synonyms name | methylosome subunit pICln |
| Locus | 11q14, 1 |
| Discovery year | 1997-10-16 |
| GenBank acession | U17899 |
| Entrez gene record | 1207 |
| Pubmed identfication | 7887970 8975725 |
| RefSeq identity | NM_001293 |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000165143 |