Name : CLNS1A Antibody, HRP Conjugated
Supplier : BIOSS PRIMARY CONJUGATED ANTIBODIES 1
Price :350
SKU : GEN3523386598
| Long name | HRP Conjugated, CLNS1A Polyclonal Antibody |
| Category | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugation | HRP Conjugated |
| Host Organism | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen | CLNS1A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against CLNS1A |
| Modification | Unmodified |
| Modification site | None |
| Clonality | Polyclonal |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Source | KLH conjugated synthetic peptide derived from human CLNS1A/pICln |
| Gene ID number | 1207 |
| Tested applications | IHC-P, WB |
| Recommended dilutions | IHC-P(1:100-500), WB(1:100-1000) |
| Crossreactivity | Mouse, Rat, Human |
| Crossreactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Antigen background | JBP1), PRMT5 binds the Sm proteins via their arginine- and glycine-rich (RG) domains, The gene encoding human pICln maps to chromosome 11q14, This process is mediated by the survival of motor neuron (SMN) protein, a complex comprised of the type II methyltransferase PRMT5 (also designated Jak-binding protein 1, and is enhanced by modification of specific arginine residues in the Sm proteins to symmetrical dimethylarginines (sDMAs), and may play a role as a swelling-activated anion channel or a channel regulator in addition to its function in the methylosome, and two novel factors, pICln, pICln also acts as an inhibitor of SnRNP assembly by preventing specific interactions between Sm proteins required for the formation of the Sm core, pICln is a highly conserved, sDMA modification of Sm proteins is catalyzed by the methylosome, ubiquitously expressed protein that localizes primarily to the cytoplasm, while pICln binds the Sm domains, 1, The formation of the spliceosome includes the assembly of Sm proteins in an ordered manner onto snRNAs |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to 1 year, 09% Gentamicin, Keep the antibody in an aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation Emission | N/A |
| Synonyms | ICln |
| Properties | Also monoclonal HRP conjugates are often used for Western Blot, HRP conjugates are often primary rabbit polyclonal antibodies couples to the , found in the roots of , (HRP), C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24°, enzyme , horseradish, horseradish peroxidase  |
| Gene target | CLNS1A Conjugated |
| Short name | Conjugated, CLNS1A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, antibody Conjugates, Antibody |
| Label | HRP |
| Alternative name | horseradish peroxidase coupled, CLNS1A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 2080 |
| Gene | CLNS1A |
| Long gene name | chloride nucleotide-sensitive channel 1A |
| Synonyms gene | CLCI |
| Synonyms gene name | 1A , chloride channel, nucleotide-sensitive |
| Synonyms name | methylosome subunit pICln |
| Locus | 11q14, 1 |
| Discovery year | 1997-10-16 |
| GenBank acession | U17899 |
| Entrez gene record | 1207 |
| Pubmed identfication | 7887970 8975725 |
| RefSeq identity | NM_001293 |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000165143 |