Name : COPS7A Antibody, HRP Conjugated
Supplier : BIOSS PRIMARY CONJUGATED ANTIBODIES 1
Price :350
SKU : GEN6508716783
| Long name | HRP Conjugated, COPS7A Polyclonal Antibody |
| Category | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugation | HRP Conjugated |
| Host Organism | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen | COPS7A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against COPS7A |
| Modification | Unmodified |
| Modification site | None |
| Clonality | Polyclonal |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Source | KLH conjugated synthetic peptide derived from human COPS7A |
| Gene ID number | 50813 |
| Tested applications | IHC-P, WB |
| Recommended dilutions | IHC-P(1:100-500), WB(1:100-1000) |
| Crossreactivity | Mouse, Rat, Human |
| Crossreactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Antigen background | CSA or DDB2, The CSN complex is an essential regulator of the ubiquitin (Ubl) conjugation pathway by mediating the deneddylation of the cullin subunits of SCF-type E3 ligase complexes, a complex involved in various cellular and developmental processes, leading to decrease the Ubl ligase activity of SCF-type complexes such as SCF, COPS7A is a component of the COP9 signalosome complex (CSN) |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to 1 year, 09% Gentamicin, Keep the antibody in an aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation Emission | N/A |
| Synonyms | CSN7A |
| Properties | Also monoclonal HRP conjugates are often used for Western Blot, HRP conjugates are often primary rabbit polyclonal antibodies couples to the , found in the roots of , (HRP), C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24°, enzyme , horseradish, horseradish peroxidase  |
| Gene target | COPS7A Conjugated |
| Short name | Conjugated, COPS7A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, antibody Conjugates, Antibody |
| Label | HRP |
| Alternative name | horseradish peroxidase coupled, COPS7A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 16758 |
| Gene | COPS7A |
| Long gene name | COP9 signalosome subunit 7A |
| Synonyms gene name | Arabidopsis, COP9 (constitutive photomorphogenic, homolog) subunit 7A COP9 constitutive photomorphogenic homolog subunit 7A (Arabidopsis) |
| Locus | 12p13, 31 |
| Discovery year | 2001-10-03 |
| GenBank acession | AF193844 |
| Entrez gene record | 50813 |
| Classification | COP9 signalosome |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000169182 |