| Long name | neoformans serotype D Histone H2A (HTA1), Recombinant Cryptococcus neoformans var |
| Alternative names | Histone H2A, hypothetical protein, hypothetical protein CNBB5150 |
| Gene name | HTA1 |
| Other gene names | HTA1, CNBB5150 |
| General description | All of our recombinant proteins are manufactured in strictly controlled facilities and by using a well established technology which guarantees full batch-to-bact consistency and experiment reproducibility, The protein can be with or without a His-Tag or other tag in accordance to customer's request, Histone H2A(HTA1) is a recombinant protein expressed in Baculovirus |
| Product category | Recombinant Proteins |
| Expression system | Baculovirus |
| Available also expressed in: | Baculovirus , Mammalian Cell, Yeast , E Coli |
| Purity | Greater than 90% (determined by SDS-PAGE) |
| Form | Lyophilized protein |
| Storage | Avoid cycles of freezing and thawing as they might denaturate the polypeptide chains, For extended periods of time it is recommended to keep the protein frozen at -40 or -80 degrees Celsius, This protein can be stored at -20 degrees Celsius |
| Applications | IFA, RIA, Western Blot, etc, This protein can be used as a positive control for applications such as ELISA |
| Gene target | neoformans serotype D Histone H2A (HTA1), Cryptococcus neoformans var |
| Short name | neoformans serotype D Histone H2A (HTA1), Cryptococcus neoformans var |
| Alternative name | neoformans serotype D Histone H2A (HTA1), Cryptococcus neoformans var |
| Identity | 4738 |
| Gene | HIST2H2AC |
| Long gene name | histone cluster 2 H2A family member c |
| Synonyms gene | H2A H2AFQ |
| Synonyms gene name | H2A histone family, H2ac , H2ac histone cluster 2, member Q histone 2 |
| Synonyms | H2A/q |
| Locus | 1q21, 2 |
| Discovery year | 1998-08-27 |
| GenBank acession | AY131973 |
| Entrez gene record | 8338 |
| Pubmed identfication | 1469070 9439656 12408966 |
| RefSeq identity | NM_003517 |
| Classification | Histones |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000035825 |