Name : Cystatin-B(CSTB)Antibody
Supplier : MBS MONO
Price :442
SKU : GEN8215489780
| Also known as | Cystatin-B |
| Other names | CPI-B, CPI-B, Cystatin-B, Liver thiol proteinase inhibitor, Stefin-B, cystatin B (stefin B), cystatin-B, liver thiol proteinase inhibitor, cystatin-B |
| Category | Antibodies |
| Subcategory | Mnoclonal antibodies |
| Gene name | CST6, CST6, CSTB, EPM1, EPM1A, PME, STFB, STFB, ULD, CSTB |
| Gene name synonims | CST6, CST6, CSTB, EPM1, EPM1A, PME, STFB, STFB, ULD, CSTB |
| Other gene names | CST6, CST6, CSTB, EPM1, EPM1A, PME, STFB, STFB, ULD, CSTB |
| Clonality | Monoclonal |
| Immunoglobulin isotype | IgG1 |
| Clone | N/A |
| Host organism | Mouse (Mus musculus) |
| Species reactivity | Due to limited knowledge and inability for testing each and every species, the reactivity of the antibody may extend to other species which are not listed hereby, N/A |
| Specificity and cross-reactivity | Since it is not possible to test each and every species our knowledge on the corss reactivity of the antibodies is limited, This particular antibody might cross react with speacies outside of the listed ones, Anti-Cystatin B (CSTB) recognizes recombinant protein Cystatin B (CSTB) |
| Purification method | N/A |
| Form/Appearance | 0 with 0, 02% Proclin 300, Each vial contains 100 ug IgG in 100 ul of citrate-tris-HCl buffer pH7 |
| Concentration | N/A |
| Storage and shipping | Freeze-thaw cycles of the diluted antibody should avoided in order to retain its full activity, It is stable for one year in its original formulation, the antibody may be stored at 2 - 8 degrees Celsius for up to one month without any significant loss of activity, the antibody should be stored at -20 degrees Celsius |
| Tested applications: | Western Blot (WB-Re), ELISA (EIA) |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by MBS mono they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | Cystatin-B(CSTB) |
| Short name | Cystatin-B(CSTB)Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Alternative name | Cystatin-B(cystatin B (stefin B))(Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Alternative to gene target | CST6 and EPM1 and EPM1A and PME and STFB and ULD, CSTB and IDBG-4888 and ENSG00000160213 and 1476, Cstb and IDBG-169100 and ENSMUSG00000005054 and 13014, nuclei, poly(A) RNA binding, this GO :0002020 and protease binding and molecular function this GO :0004866 and endopeptidase inhibitor activity and molecular function this GO :0004869 and cysteine-type endopeptidase inhibitor activity and molecular function this GO :0005515 and protein binding and molecular function this GO :0005615 and extracellular space and cellular component this GO :0005730 and nucleolus and cellular component this GO :0005737 and cytoplasm and cellular component this GO :0008344 and adult locomotory behavior and biological process this GO :0010466 and negative regulation of peptidase activity and biological process this GO :0010951 and negative regulation of endopeptidase activity and biological process this GO :0042981 and regulation of apoptotic process and biological process this GO :0044822 and poly(A) RNA binding and molecular function this GO :0045861 and negative regulation of proteolysis and biological process this GO :0070062 and extracellular vesicular exosome and cellular component, this GO :0002020: protease binding, this GO :0002020: protease binding and also this GO :0004866: endopeptidase inhibitor activity and also this GO :0004869: cysteine-type endopeptidase inhibitor activity and also this GO :0005515: protein binding and also this GO :0044822: poly(A) RNA binding, this GO :0004866: endopeptidase inhibitor activity, this GO :0004869: cysteine-type endopeptidase inhibitor activity, this GO :0005515: protein binding, this GO :0044822: poly(A) RNA binding, cystatin B (stefin B) |
| Identity | 2482 |
| Gene | CSTB |
| Long gene name | cystatin B |
| Synonyms gene | EPM1 STFB |
| Synonyms gene name | cystatin B (stefin B) |
| Synonyms | CST6 PME |
| Synonyms name | stefin B |
| Locus | 21q22, 3 |
| Discovery year | 1996-12-12 |
| GenBank acession | L03558 |
| Entrez gene record | 1476 |
| Pubmed identfication | 8596935 |
| RefSeq identity | NM_000100 |
| Classification | Cystatins, type 1 |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000086886 |
| Locus Specific Databases | LRG_485 |