Name : DCAF12 Antibody, Cy3 Conjugated
Supplier : BIOSS PRIMARY CONJUGATED ANTIBODIES 1
Price :350
SKU : GEN1552166997
| Long name | Cy3 Conjugated, DCAF12 Polyclonal Antibody |
| Category | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugation | cy3 conjugation kit |
| Host Organism | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen | DCAF12 |
| Specificity | This is a highly specific antibody against DCAF12 |
| Modification | Unmodified |
| Modification site | None |
| Clonality | Polyclonal |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Source | KLH conjugated synthetic peptide derived from human DCAF12/WDR40A |
| Tested applications | IF(IHC-P) |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200) |
| Crossreactivity | Mouse, Rat, Human |
| Crossreactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Antigen background | A probable substrate receptor for CUL4-DDB1 E3 ubiquitin-protein ligase complex, Human chromosome 9 houses over 900 genes and comprises nearly 4% of the human genome, RNA processing, WDR40A (WD-repeat-containing protein 40A), WDR40A is encoded by a gene mapping to human chromosome 9p13, WDR40A is highly expressed in some cancer cell lines, WRD40A is suggested to interact with DDB1, While proteins that contain WD-repeats participate in a wide range of cellular functions, also known as DDB1- CUL4-associated factor 12, apoptosis and vesicular trafficking, cell cycle control, is a 453 amino acid cytoplasmic protein that contains four WD-repeats, lung cancer tissues and normal testis, signal transduction, they are generally involved in regulatory mechanisms concerning chromatin assembly, 3, WD-repeats are motifs that are found in a variety of proteins and are characterized by a conserved core of 40-60 amino acids that commonly form a tertiary propeller structure |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to 1 year, 09% sodium azide, Keep the antibody in an aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation Emission | 512, 550nm/570, 615nm |
| Synonyms | DKFZP434O125 MGC1058 CT102 TCC52 |
| Properties | 1 of the DCAF12 Antibody, Conjugated can be used in flow cytometry but typically shows lower fluorescence intensity comparable to that of PE or APC, Cy3 antibodies are excited by the 488-nanometer wave of an argon laser and the 633-nanometer line of a helium-neon diode laser, This Bioss Primary Conjugated Antibodies antibody is well suited for fluorescent microscopy, C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | DCAF12 Conjugated |
| Short name | Conjugated, DCAF12 Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, antibody Conjugates, Antibody |
| Label | Cy3 |
| Alternative name | cyanine 3 coupled, DCAF12 (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 19911 |
| Gene | DCAF12 |
| Long gene name | DDB1 and CUL4 associated factor 12 |
| Synonyms gene | KIAA1892 WDR40A |
| Synonyms gene name | KIAA1892 WD repeat domain 40A |
| Synonyms name | cancer/testis antigen 102 |
| Locus | 9p13, 3 |
| Discovery year | 2003-11-21 |
| GenBank acession | AB067479 |
| Entrez gene record | 25853 |
| Pubmed identfication | 11572484 9110174 16949367 |
| RefSeq identity | NM_015397 |
| Classification | DDB1 and CUL4 associated factors WD repeat domain containing |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000019806 |