Name : DDX19A/B Antibody
Supplier : BIOSS PRIMARY UNCONJUGATED ANTIBODIES
Price :263
SKU : GEN2983829430
| Long name | DDX19A/B Primary Polyclonal Antibody |
| Also known as | DDX19A/B PAb |
| Category | Primary Antibodies |
| Conjugation | Unconjugated |
| Target Antigen | DDX19A/B |
| Specificity | This antibody may cross react with both DDX19A and DDX19B due to sequence similarity, This is a highly specific antibody against DDX19A/B |
| Modification(s) | None |
| Modification site(s) | Unmodified antibody |
| Clonality | Polyclonal antibody |
| Clone number | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Immunogen range | 215-245/478 |
| Source | This antibody was obtained by immunization of the host with KLH conjugated synthetic peptide derived from human DDX19A |
| Gene ID number | 11269, 55308 |
| Swiss Prot | Q9NUU7, Q9UMR2 |
| Tested Applications | WB |
| Recommended dilutions | WB(1:100-1000) |
| Cross reactivity | Mouse, Rat, Human |
| Cross reactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Background of the target antigen | DDX19 functions as a remodeler of ribonucleoprotein particles, Rather than unwinding RNA duplexes, whereby proteins bound to nuclear mRNA are dissociated and replaced by cytoplasmic mRNA binding proteins, ATP-dependent RNA helicase involved in mRNA export from the nucleus |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store at -20°, 09% sodium azide, C for up to 1 year, Keep the antibody in aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Synonym names | ATP-dependent RNA helicase DDX19A, DBP5, DDX19, DDX19-like protein, DDX19A, DDX19B, DDX19L, DEAD box RNA helicase DEAD5 DEAD box protein 19B, DEAD box protein 19A, TDBP, ATP-dependent RNA helicase DDX19B |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Unconjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | DDX19A/B |
| Short name | DDX19A/B Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Alternative name | DDX19A/B (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 25628 |
| Gene | DDX19A |
| Long gene name | DEAD-box helicase 19A |
| Synonyms gene | DDX19L |
| Synonyms gene name | DEAD (Asp-Glu-Ala-As) box polypeptide 19-like DEAD (Asp-Glu-Ala-Asp) box polypeptide 19A |
| Synonyms | FLJ11126 |
| Locus | 16q22, 1 |
| Discovery year | 2004-11-03 |
| GenBank acession | AF183422 |
| Entrez gene record | 55308 |
| Pubmed identfication | 12477932 |
| RefSeq identity | NM_018332 |
| Classification | DEAD-box helicases Nucleoporins |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000137579 |