Name : Drosophila melanogaster Mitogen-activated protein kinase 14A (Mpk2)
Supplier : MBS RECOMBINANT PROTEINS
Price :2039
SKU : GEN7047909760
| Long name | Recombinant Drosophila melanogaster Mitogen-activated protein kinase 14A (Mpk2) |
| Alternative names | CG5475 gene product from transcript CG5475-RB, CG5475-PA, CG5475-PB, CG5475-PC, D-p38a, Dp38, Erk-kinase-like, MAP kinase p38a, Mitogen-activated protein kinase 14A, Mpk2, isoform C, p38 MAP kinase, p38 MAPK, p38 mitogen-activated protein kinase, p38a MAP kinase, p38a MAP kinase, p38a-PA, p38a-PB, p38a-PC, stress-activated kinase P38, p38a MAP kinase |
| Gene name | Mpk2 |
| Other gene names | CG5475, D-MPK2, D-P38a, D-p38, D-p38 MAPK, D-p38a, D-p38a, DMPK2, DmMPK2, DmelCG5475, Dmp38a, Dp38, Dp38, Dp38a, ERK2, Erk2, MAP kinase 14A, MAPK 14A, Mpk2, Mpk2, P38, dMPK2, dp38, dp38a, group 2, mpk2, p38, p38 alpha, p38A, p38Ka, p38a, p38a |
| General description | All of our recombinant proteins are manufactured in strictly controlled facilities and by using a well established technology which guarantees full batch-to-bact consistency and experiment reproducibility, The protein can be with or without a His-Tag or other tag in accordance to customer's request, Mitogen-activated protein kinase 14A(Mpk2) is a recombinant protein expressed in Baculovirus |
| Product category | Recombinant Proteins |
| Expression system | Baculovirus |
| Available also expressed in: | Baculovirus , Mammalian Cell, Yeast , E Coli |
| Purity | Greater than 90% (determined by SDS-PAGE) |
| Form | Lyophilized protein |
| Storage | Avoid cycles of freezing and thawing as they might denaturate the polypeptide chains, For extended periods of time it is recommended to keep the protein frozen at -40 or -80 degrees Celsius, This protein can be stored at -20 degrees Celsius |
| Applications | IFA, RIA, Western Blot, etc, This protein can be used as a positive control for applications such as ELISA |
| Gene target | melanogaster Mitogen-activated protein kinase 14A (Mpk2) |
| Short name | melanogaster Mitogen-activated protein kinase 14A (Mpk2) |
| Species | Drosophila subspecies d, Drosophilas, Megalonaster or the fruit fly is used in genetic research because of the short life cycle and the possibility of knock-out and knock-ins with Cas9 for ends-in gene targets like CRISPR, Cas9 and TALEN vectors , Drosophila |
| Alternative name | Drosophila melanogaster Mitogen-activated protein phosphorylation catalyst 14A (Mpk2) |