Name : eIF3A Antibody
Supplier : BIOSS PRIMARY UNCONJUGATED ANTIBODIES
Price :263
SKU : GEN3012006934
| Long name | eIF3A Primary Polyclonal Antibody |
| Also known as | eIF3A PAb |
| Category | Primary Antibodies |
| Conjugation | Unconjugated |
| Target Antigen | e3A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against e3A |
| Modification(s) | None |
| Modification site(s) | Unmodified antibody |
| Clonality | Polyclonal antibody |
| Clone number | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Immunogen range | 830-880/1382 |
| Subcellular location | Cytoplasm |
| Source | This antibody was obtained by immunization of the host with KLH conjugated synthetic peptide derived from human eIF3A |
| Gene ID number | 8661 |
| Swiss Prot | Q14152 |
| Tested Applications | IF(IHC-P), IHC-P |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200), IHC-P(1:100-500) |
| Cross reactivity | Mouse, Rat, Human |
| Cross reactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Background of the target antigen | The eIF-3 complex associates with the 40S ribosome and facilitates the recruitment of eIF-1, The eIF-3 complex is also required for disassembly and recycling of post-termination ribosomal complexes and subsequently prevents premature joining of the 40S and 60S ribosomal subunits prior to initiation, The eIF-3 complex stimulates mRNA recruitment to the 43S PIC and scanning of the mRNA for AUG recognition, eIF-1A, eIF-2:GTP:methionyl-tRNAi and eIF-5 to form the 43S preinitiation complex (43S PIC), which is required for several steps in the initiation of protein synthesis, Component of the eukaryotic translation initiation factor 3 (eIF-3) complex |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store at -20°, 09% sodium azide, C for up to 1 year, Keep the antibody in aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Synonym names | EIF3S10, Eukaryotic translation initiation factor 3 subunit 10, Eukaryotic translation initiation factor 3 subunit A, KIAA0139, P167, TIF32, eIF-3-theta, eIF3 p167, eIF3 p180, eIF3 p185, eIF3-p170, eIF3-theta, eIF3a, p180, p185, EIF3 |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Unconjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | eIF3A |
| Short name | eIF3A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Alternative name | eIF3A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 3269 |
| Gene | EIF3A |
| Long gene name | eukaryotic translation initiation factor 6 |
| Synonyms gene | ITGB4BP |
| Synonyms gene name | integrin beta 4 binding protein |
| Synonyms | p27BBP b(2)gcn EIF6 |
| Locus | 20q11, 22 |
| Discovery year | 1998-03-24 |
| GenBank acession | Y11435 |
| Entrez gene record | 3692 |
| Pubmed identfication | 9374518 9740680 |
| RefSeq identity | NM_002212 |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000032328 |